Ebola je krutá nemoc a přináší strach. V Kongu se ji nedaří dostat pod kontrolu

Sedm měsíců od vypuknutí největší epidemie eboly v Demokratické republice Kongo se - v atmosféře prohlubující se nedůvěry u místních komunit - nedaří dostat šíření nemoci pod kontrolu. Prohlásili to dnes Lékaři bez hranic na tiskové konferenci v Ženevě. Od počátku tohoto roku tvoří více než 40 procent nových případů lidé, kteří zemřeli na ebolu doma, v komunitách. A u 43 procent pacientů, kteří se nakazili touto krvácivou horečkou v posledních třech týdnech, není jasné, od koho se nakazili. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ebolové centrum v Katwě po útoku (Foto: Elise Mertens)
doporučujeme

„Máme tady značný protiklad: na jedné straně rychlý a rozsáhlý zásah proti šíření (nemoci), který má k dispozici nové zdravotnické nástroje, jako jsou vakcíny a léky se slibnými výsledky, pokud lidé přijdou včas. A na druhé straně umírají lidé s ebolou v komunitách, zásahu proti ebole nevěří natolik, aby (sami) přišli,“ prohlásila mezinárodní prezidentka Lékařů bez hranic Joanne Liu.

Lékaři bez hranic minulý týden pozastavili svou činnost ve dvou centrech pro léčbu eboly v provincii Severní Kivu, a to ve městech Katwa a Butembo. K nelehkému rozhodnutí se uchýlili po dvou útocích na tato zdravotnická zařízení. Organizace nezná důvody ani identitu útočníků, nicméně centra pro léčbu eboly se stala terčem útoku v době, kdy eskaluje napětí kolem zásahu proti ebole.

Jen během února se odehrály desítky bezpečnostních incidentů, jež obecně cílily na zásah proti ebole. I když tyto činy nebyly pokaždé stejné, tak je jasné, že v souvislosti se zásahem proti ebole v oblasti krystalizují různé politické, sociální a ekonomické křivdy a problémy.

K tomuto napětí vede řada problémů. Počínaje masivní finanční podporou zaměřenou pouze na zásah proti ebole, zatímco se choroba šíří v opomíjeném regionu, jenž sužuje konflikt, násilí a jsou tam dlouhodobě nepokryté zdravotní potřeby. K tenzím přispělo i posunutí termínu voleb, oficiálně zdůvodněné právě epidemií eboly, což prohloubilo podezření, že ebola je součástí politických manévrů.

Tento zásah proti ebole je třeba změnit

Použití policejních a ozbrojených sil k přinucení lidí, aby se řídili zdravotními opatřeními proti ebole, vede k hlubšímu odcizení komunity a je kontraproduktivní. Nátlak při aktivitách jako jsou bezpečné pohřby, sledování kontaktů a přijímání pacientů do zdravotnických center, odrazuje nemocné od toho, aby se přišli léčit. Má opačný efekt, vede je k tomu, že se schovávají.

Tento zásah proti ebole je nutné změnit. Pacienti a jejich rodiny by opět měli mít možnost rozhodnout se, jak budou s nemocí bojovat. Nátlak nesmí být taktikou, jak sledovat a léčit pacienty, zajistit bezpečné pohřby nebo dekontaminovat domy. Je zapotřebí proočkovat vakcínou proti ebole více lidí. Dále je nezbytné věnovat se dalším naléhavým zdravotním potřebám komunit.

„Ebola je krutá nemoc, přináší strach a izoluje pacienty, rodiny i zdravotnické pracovníky. Zásah proti ebole se musí soustředit na pacienty a komunitu. S pacienty se musí jednat jako s pacienty, a ne jako s nějakou biologickou hrozbou,” podotkla Joanne Liu.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podvody a korupce. Jak ke svému jmění přišla nejbohatší žena Afriky?

19.01.2020 21:46 Nejbohatší žena Afriky a dcera bývalého angolského prezidenta Isabel dos Santosová nejspíš získala…

Při střetech v Libanonu bylo zraněno na 400 lidí

19.01.2020 12:08 Při střetech protivládních demonstrantů s libanonskou policií, které se odehrály v sobotu večer v…

Při útoku povstalců v Jemenu zemřelo 70 lidí

19.01.2020 08:59 Bilance obětí sobotního útoku jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v…

Konference o Libyi zřejmě přinese dohodu o příměří

18.01.2020 10:09 Nedělní berlínská konference o Libyi skončí podpisem dohody o příměří mezi oběma znesvářenými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama