Teroristé v Kongu zaútočili na kliniku, kde se léčí ebola. Zabili policistu

Ve východním Kongu byl dnes zastřelen policista při útoku na kliniku, v níž se léčí pacienti nakažení ebolou. Útok se stal krátce před příjezdem generálního ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO). Ve východním Kongu, které je epidemií eboly zvlášť zasaženo, se v poslední době množí útoky na zdravotnická centra. Organizace Lékaři bez hranic (MSF) kvůli nim minulý týden přerušila své aktivity na dvou místech provincie Severní Kivu.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ebolové centrum v Katwě po útoku (Foto: Elise Mertens)
doporučujeme

"Střelba na středisko v Butembo začala kolem 6:00 (5:00 SEČ) a pokračovala znovu o 30 minut později. Zasáhla policie a armáda," sdělil dnes starosta Butemba Timothée Muissa Kiesse. Jednoho z útočníků se podle něj podařilo zadržet.

Při střelbě byl zasažen také jeden zdravotník, který byl převezen do nemocnice. Muissa Kiesse řekl, že je to třetí podobný útok na zdravotnické zařízení ve městě. Butembo je významné obchodní centrum s milionem obyvatel a také jedno z míst nejvíce zasažených ebolou.

Krátce po útoku, v 10:30, na kliniku přijel šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Muissa Kiesse sdělil, že útoky nyní nepáchají jednotlivci, ale ozbrojené skupiny. Podle něj jsou to teroristé a jejich cílem je "útočit na nemocné".

Už desátá epidemie eboly začala loni v srpnu v provincii Severní Kivu a o několik dní později se rozšířila i na sousední provincii Ituri. Boj proti ebole několikrát přerušilo násilí. Na východě Konga se nakazilo přes 900 lidí a 569 nemoci podlehlo.

Předsedkyně MSF Joanne Liuová ve čtvrtek řekla, že snaze dostat nemoc pod kontrolu brání bezpečnostní situace v regionu. MSF v únoru zaznamenala 30 incidentů a útoků na zdravotníky. Podle WHO zdravotníkům práci komplikuje nedůvěra lidí podpořená šířením lživých informací.

Ve východním Kongu operují desítky ozbrojených skupin, některé z nich ale zdravotníkům umožňují podávat lidem vakcíny a nákazu monitorovat. Ve čtvrtek organizace MFS varovala, že kontrola šíření eboly čelí atmosféře prohlubující se nedůvěry. Nedorozumění panují zejména kolem tak citlivé záležitosti, jako je nezbytnost zesnulé bezpečně pohřbít. Ebola se šíří prostřednictvím tělních tekutin infikovaných, mrtvé nevyjímaje.

Největší epidemie eboly postihla v letech 2013 až 2016 západní Afriku. Vyžádala si tehdy přes 11.000 obětí. Virem se nakazilo hlavně v Libérii, Sieře Leone a Guineji přes 28.000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Převrat v Etiopii přinesl desítky mrtvých

26.06.2019 19:44 Při víkendovém pokusu o převrat v etiopském státě Amhara zahynulo několik desítek lidí. S odkazem…

Vyvolá počasí třetí světovou? Experti vidí souvislost s uprchlíky

26.06.2019 15:59 Klimatické změny ohrožují mír ve světě. K takovému závěru došla studie organizace Stockholm…

Pět nosorožců z dvorské zoo už je ve Rwandě, do rohů dostanou vysílačky

24.06.2019 17:32 Aktualizováno Pět vzácných nosorožců černých ze ZOO Dvůr Králové nad Labem dnes po 14:00 v pořádku dorazilo do…

Puč v Etiopii odvrácen. Armáda zabila vzpurného generála

24.06.2019 16:55 Etiopské bezpečnostní složky dnes zabily generála Asamnewa Tsigeho, který podle vlády stál za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama