Prokletý Boeing 737 MAX 8? Etiopie, Čína a Indonésie zastavily jejich provoz

Po nedělní havárii letadla Boeing 737 MAX 8 dnes etiopský dopravce Ethiopian Airlines zastavil provoz všech svých strojů tohoto typu. Podobně čínský úřad pro civilní letectví vyzval, aby všechna letadla se stejným označením provozovaná čínskými aerolinkami až do odvolání zůstala na zemi, a stejné opatření pak oznámila také Indonésie. Většina světových aerolinek se ale rozhodla nové boeingy z provozu nestahovat, uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Boeing 737 Lion Air
doporučujeme

Nedělní havárii nepřežilo všech 157 lidí na palubě. Pocházeli z více než 30 zemí a jsou mezi nimi také Slováci. V Etiopii byl dnes vyhlášen státní smutek.

"I když zatím neznáme příčinu neštěstí, rozhodli jsme se přijmout dodatečné bezpečnostní opatření a nechat tyto stroje na zemi," uvedly dnes etiopské aerolinky na twitteru. Opatření podle nich vstoupilo v platnost už v neděli a bude platit až do odvolání. Společnost Ethiopian Airlines podle Reuters koupila celkem pět strojů Boeing 737 MAX 8 včetně toho, který v neděli havaroval.

Čínský úřad pro civilní letectví dnes uvedl, že vyzval všechny domácí aerolinky, aby od 18:00 místního času (11:00 SEČ) až do odvolání přestaly na komerčních linkách stroje Boeing 737 MAX 8 nasazovat. Letecké společnosti Air China, China Eastern Airlines a China Southern Airlines provozují přes 90 těchto strojů, což představuje více než čtvrtinu všech vyrobených kusů tohoto modelu.

Boeing 737 MAX 8 havaroval i loni v říjnu v Indonésii, kdy se krátce po startu zřítil do Jávského moře. "Vzhledem k tomu, že se obě nehody týkaly nově dodaných letadel Boeing 737-8 a obě se staly během vzletové fáze, mají určitý stupeň podobnosti," uvedl čínský úřad pro civilní letectví s odkazem na loňskou nehodu Indonésii. Zdůraznil, že k zákazu přistoupil v souladu se svými pravidly nulové tolerance k bezpečnostním rizikům.

"Jedním z kroků, k němuž ředitelství leteckého provozu přistoupilo, je kontrola letadel dočasně stáhnutých z provozu, aby se prověřila jejich letuschopnost," uvedl úřad. Indonésie provozuje 11 nových boeingů, deset z nich nízkorozpočtový Lion Air.

Mezi oběťmi nedělní havárie etiopského letadla jsou i čtyři Slováci. Tři z nich jsou příbuzní poslance Antona Hrnka - manželka a dvě děti. České ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že podle jeho informací nezahynul žádný český občan. Nejméně 19 z obětí pracovalo pro agentury OSN - mnoho z nich letělo do Nairobi na konferenci o klimatu.

Havarované letadlo bylo podle Ethiopian Airlines koupeno loni v listopadu. Pilot, který jej řídil, byl podle aerolinek zkušený.

Jedno letadlo Boeing 737 MAX 8 se zřítilo už loni v říjnu. Stroj nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky na palubě havaroval krátce po startu z letiště v Jakartě. Nehodu nikdo nepřežil. Už tato havárie vyvolala obavy o bezpečnost boeingu nové generace.

Společnost Boeing vyjádřila soustrast pozůstalým obětí a uvedla, že vzhledem k havárii odloží plánované slavnostní představení širokotrupého letadla Boeing 777x, které bylo naplánováno na středu.

"Bezpečnost je naší prioritou a my děláme vše pro to, abychom plně porozuměli všem aspektům této nehody. Spolupracujeme s vyšetřovateli a všemi zúčastněnými regulačními orgány," uvedl americký výrobce letadel ve svém prohlášení.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Nairobi se zřítil šestipodlažní dům, lidé jsou uvězněni pod sutinami

06.12.2019 17:12 Aktualizováno V keňském hlavním městě Nairobi se dnes zřítil šestipodlažní obytný dům, v jehož troskách zahynuli…

Jak zastavit vlnu uprchlíků? Von der Leyenová vyrazí jednat do Afriky

06.12.2019 16:09 Vyšší výdaje na rozvojovou pomoc třetím zemím patří k zásadním plánům nové předsedkyně Evropské…

Zkáza lodi s uprchlíky: U Mauretánie se utopilo téměř 60 lidí

05.12.2019 07:48 Nejméně 58 migrantů zahynulo ve středu v Atlantickém oceánu u západoafrické Mauritánie, když se…

Přiřítí se další uprchlíci? Španělsko sundává ostnaté dráty kolem enkláv v…

04.12.2019 22:01 Aktualizováno Španělsko začalo tento týden odstraňovat ploty s ostnatým drátem na hranicích svých enkláv Ceuta a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama