U Libye ztroskotala uprchlická loď. Pohřešuje se 30 lidí, mezi mrtvými i děti

Nejméně 30 lidí se pohřešuje z lodi s uprchlíky, která se v úterý potopila u libyjského pobřeží. S odvoláním na mluvčího pobřežní stráže o tom dnes informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

uprchlíci
doporučujeme

Jeden z přeživších řekl, že na plavidle bylo 50 lidí. Podle agentury AP loď mířící do Evropy vezla 44 lidí. Zachránit se podařilo 17 z nich. Mezi mrtvými, kteří byli vyzvednuti z vody, byly také děti. Většina z uprchlíků pocházela z afrických zemí.

Při pokusech dostat se z Afriky do Evropy se letos utopilo přes 230 lidí. Evropské státy v minulých letech poskytly libyjským úřadům peníze a výcvik pobřežním hlídkám, aby se počet lodí vyplouvající na sever omezil.

Podle kritiků citovaných AP tato politika ale vede k tomu, že mnozí uprchlíci uvíznou v Libyi a tam čelí špatnému zacházení.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes oznámila, že mezi těmi, kteří jsou v jednom záchytném centru v Tripolisu, mnozí trpí hladem. Je tam 300 lidí, z nichž třetina jsou děti. Zhruba 75 lidí v tomto centru má podváhu a trpí podvýživou. Někteří prý dostanou porci jídla jednou za dva nebo tři dny.

"To, co se děje v tomto jediném záchytném centru, je příznačné pro nekontrolovaný, nespravedlivý a nedbalý systém, který ohrožuje životy uprchlíků," sdělila Karline Kleijerová z MSF. Vyzvala libyjské řady, aby lidi z centra propustily. Někteří tam jsou prý už šest měsíců.

Také Sam Turner, který stojí v čele tuniské sekce MSF, řekl, že migrační politika Evropské unie "vede k podmínkám, v nichž se nyní ocitají uprchlíci v Libyi". "Jde o krajně cynický přístup a cenou za něj jsou lidské životy," řekl.

Minulý týden libyjská policie zasahovala v jiném centru, kde uprchlíci uspořádali protest. Asi 50 lidí bylo při zásahu zraněno.

MSF odhaduje, že v Libyi je nyní 670.000 uprchlíků a z nich 5700 je v záchytných centrech, kde jsou vystaveni mučení, sexuálnímu násilí a nucené práci.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kongu se dějí šílené věci: Demonstranti si přinesli lidskou hlavu, hledá…

19.07.2019 21:37 Konžská policie dnes vyhlásila pátrání po demonstrantech, kteří na středeční protest proti…

Čtyři africké státy se spojí v boji proti Boko Haram. Založily fond

19.07.2019 18:14 Čtyři africké státy, na jejichž území se nachází jezero Čad, tedy Nigérie, Kamerun, Niger a Čad,…

Boj za nový stát na jihu Etiopie se demonstrantům vymstil: 4 mrtví a řada…

19.07.2019 17:44 Při protestech v oblasti Sidama na jihu Etiopie zemřeli čtyři lidé a dalších 14 bylo zraněno. S…

Uprchlíci vzali útokem enklávu Melilla, desítkám se podařilo přelézt plot

19.07.2019 16:27 Asi 50 migrantům se dnes podařilo přelézt plot, který odděluje Maroko od španělské severoafrické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama