U Libye ztroskotala uprchlická loď. Pohřešuje se 30 lidí, mezi mrtvými i děti

Nejméně 30 lidí se pohřešuje z lodi s uprchlíky, která se v úterý potopila u libyjského pobřeží. S odvoláním na mluvčího pobřežní stráže o tom dnes informovala agentura Reuters.

uprchlíci
doporučujeme

Jeden z přeživších řekl, že na plavidle bylo 50 lidí. Podle agentury AP loď mířící do Evropy vezla 44 lidí. Zachránit se podařilo 17 z nich. Mezi mrtvými, kteří byli vyzvednuti z vody, byly také děti. Většina z uprchlíků pocházela z afrických zemí.

Při pokusech dostat se z Afriky do Evropy se letos utopilo přes 230 lidí. Evropské státy v minulých letech poskytly libyjským úřadům peníze a výcvik pobřežním hlídkám, aby se počet lodí vyplouvající na sever omezil.

Podle kritiků citovaných AP tato politika ale vede k tomu, že mnozí uprchlíci uvíznou v Libyi a tam čelí špatnému zacházení.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes oznámila, že mezi těmi, kteří jsou v jednom záchytném centru v Tripolisu, mnozí trpí hladem. Je tam 300 lidí, z nichž třetina jsou děti. Zhruba 75 lidí v tomto centru má podváhu a trpí podvýživou. Někteří prý dostanou porci jídla jednou za dva nebo tři dny.

"To, co se děje v tomto jediném záchytném centru, je příznačné pro nekontrolovaný, nespravedlivý a nedbalý systém, který ohrožuje životy uprchlíků," sdělila Karline Kleijerová z MSF. Vyzvala libyjské řady, aby lidi z centra propustily. Někteří tam jsou prý už šest měsíců.

Také Sam Turner, který stojí v čele tuniské sekce MSF, řekl, že migrační politika Evropské unie "vede k podmínkám, v nichž se nyní ocitají uprchlíci v Libyi". "Jde o krajně cynický přístup a cenou za něj jsou lidské životy," řekl.

Minulý týden libyjská policie zasahovala v jiném centru, kde uprchlíci uspořádali protest. Asi 50 lidí bylo při zásahu zraněno.

MSF odhaduje, že v Libyi je nyní 670.000 uprchlíků a z nich 5700 je v záchytných centrech, kde jsou vystaveni mučení, sexuálnímu násilí a nucené práci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo nabídlo Namibii odškodnění za koloniální masakry, ta částku…

12.08.2020 12:05 Namibie odmítla jako nedostatečnou nabídku německé vlády na odškodnění za masakry domorodých…

Útok nedaleko žirafí rezervaci byl terorismus, Francie zahájila vyšetřování

10.08.2020 15:29 Francouzská prokuratura dnes zahájila vyšetřování nedělního útoku v Nigeru, při kterém zahynulo osm…

Studie: Pokud brzy neskončí boje v Libyi, hrozí návrat Islámského státu

10.08.2020 10:37 Pokud se brzy nepodaří ukončit občanskou válku v Libyi, mohla by v zemi znovu získat na síle a…

Při útoku u žirafí rezervace v Nigeru zemřelo osm lidí, z toho šest…

09.08.2020 20:58 Aktualizováno Při útoku neznámých ozbrojenců v Nigeru zahynulo osm lidí, z toho šest francouzských humanitárních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama