Ebola v Kongu se vymkla kontrole: Přes tisíc nakažených, 629 mrtvých. A bude hůř

Ebolou se v Kongu nakazilo už přes 1000 lidí, napsal dnes zpravodajský server BBC. Nynější epidemie je druhou největší, co byla dosud zaznamenána, tvrdí humanitární pracovníci. Od minulého srpna na toto virové onemocnění v Kongu zemřelo nejméně 629 osob. Počet nakažených výrazně stoupl minulý týden, a to o 58 případů, což je nejvíce ze jediný týden od počátku roku.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ebola, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Epidemie už trvá bezmála sedm měsíců a v této fázi bychom měli být svědky ubývání případů, a nikoli jejich nárůstu," uvedla humanitární organizace International Rescue Committee (IRC), podle níž Kongo dosáhlo "tragického milníku".

"Epidemie bude podle optimistické předpovědi trvat dalších šest měsíců. Podle realistického odhadu nás může čekat až rok boje s nemocí," odhaduje IRC.

Práci zdravotníků komplikuje nejistota a nedůvěra lidí podpořená šířením lživých informací. Několik zdravotnických zařízení bylo napadeno a nakažení pacienti se z nich dostali mezi zdravou populaci. Jen v únoru zaznamenala organizace Lékaři bez hranic (MSF) 30 útoků na zdravotníky. Někteří nemocní se klinikám patrně vyhýbají, a přispívají tím k šíření nákazy.

Ve východním Kongu, které je epidemií eboly zvlášť zasaženo, operují desítky ozbrojených skupin, některé z nich ale zdravotníkům umožňují podávat lidem vakcíny a nákazu monitorovat. Organizace MFS varovala, že kontrola šíření eboly čelí atmosféře prohlubující se nedůvěry. Nedorozumění panují zejména kolem tak citlivé záležitosti, jako je nezbytnost zesnulé bezpečně pohřbít. Ebola se šíří prostřednictvím tělních tekutin infikovaných, mrtvé nevyjímaje.

Největší epidemie eboly postihla v letech 2013 až 2016 západní Afriku. Vyžádala si tehdy přes 11.000 obětí. Virem se nakazilo hlavně v Libérii, Sieře Leone a Guineji přes 28.000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Převrat v Etiopii přinesl desítky mrtvých

26.06.2019 19:44 Při víkendovém pokusu o převrat v etiopském státě Amhara zahynulo několik desítek lidí. S odkazem…

Vyvolá počasí třetí světovou? Experti vidí souvislost s uprchlíky

26.06.2019 15:59 Klimatické změny ohrožují mír ve světě. K takovému závěru došla studie organizace Stockholm…

Pět nosorožců z dvorské zoo už je ve Rwandě, do rohů dostanou vysílačky

24.06.2019 17:32 Aktualizováno Pět vzácných nosorožců černých ze ZOO Dvůr Králové nad Labem dnes po 14:00 v pořádku dorazilo do…

Puč v Etiopii odvrácen. Armáda zabila vzpurného generála

24.06.2019 16:55 Etiopské bezpečnostní složky dnes zabily generála Asamnewa Tsigeho, který podle vlády stál za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama