Nová katastrofa na obzoru? Po cyklóně Idai hrozí epidemie a protržení přehrad

Cyklón Idai, který před dvěma týdny zasáhl Mosambik, Zimbabwe a Malawi, postihl jen v Mosambiku 1,85 milionu lidí. Z toho asi polovina jsou děti, které přišly o rodiče či o střechu nad hlavou. Uvedl to dnes Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). Cyklón si ve třech afrických zemích vyžádal na 760 obětí, stovky dalších lidí se pohřešují. Úřady varovaly před šířením nemocí i dalšími záplavami kvůli naplněným přehradám.

Přidejte svůj názor

Povodně
doporučujeme

Červený kříž v pondělí varoval před šířením infekčních nemocí, jako je cholera, tyfus či malárie. Ty se podle zdravotníků mohou začít šířit kvůli rozkládajícím se tělům v místních vodních tocích a špatné zdravotní péči v přeplněných dočasných přístřešcích pro lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou. Mosambická vláda už informovala o několika případech cholery.

A zatímco logistické podmínky se v Mosambiku zlepšují, situace se může zhoršit - hrozí totiž protržení přehrad, kterou jsou už téměř na svých maximálních úrovních. Meteorologové navíc čekají do dubna ještě deště.

Mosambická vláda varovala, že zemi hrozí další záplavy, neboť úroveň přehrady Cahora Bassa, čtvrté největší v Africe, je už nad doporučenou úrovní. Je tak možné, že úřady z ní budou muset začít vypouštět vodu, aby se přehrada neprotrhla. Podobné obavy panují v sousedním Malawi a Zimbabwe, kde jsou rovněž přehrady na maximech.

Cyklón Idai se zformoval u východního pobřeží Mosambiku 4. března, poté způsobil v Mosambiku a okolních zemích záplavy, než udeřil plnou silou 14. března na pevninu v okolí přístavu Beira. Vítr, který ho provázel, dosahoval rychlosti až 200 kilometrů za hodinu. Nejhůře byl postižen právě Mosambik, kde vichr a záplavy zničily desítky tisíc domů a statisíce lidí připravily o střechu nad hlavou.

"Máme strach o děti, jimž cyklón zabil oba rodiče, nebo které kvůli chaosu své rodiny nemohou najít," uvedla výkonná ředitelka Dětského fondu OSN (UNICEF) Henrietta Foreová. Záplavy zničily také tisíce škol a desítky zdravotnických zařízení.

Kvůli záplavám byly v Mosambiku také odloženy prezidentské a parlamentní volby, které se měly konat 1. dubna. Pravděpodobně se uskuteční až 15. října.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Těžaři našli druhý největší surový diamant v historii

25.04.2019 20:48 Kanadská těžařská společnosti Lucara Diamond Corp. našla ve svém dole v Botswaně největší surový…

V Súdánu protestovaly tisíce lidí, připojili se i soudci

25.04.2019 20:23 Stovky tisíc lidí se podle odhadu agentury Reuters dnes sešly na demonstraci za ustavení civilní…

Mosambik zasáhne další cyklón. Už řádí na Komorách

25.04.2019 17:20 Silná tropická bouře má v pátek zasáhnout Mosambik, který se stále vzpamatovává z ničivého cyklónu…

V Egyptě nadále platí výjimečný stav. Trvá přesně 2 roky

25.04.2019 17:17 Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes prodloužil v zemi výjimečný stav, který byl vyhlášen v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama