Nová katastrofa na obzoru? Po cyklóně Idai hrozí epidemie a protržení přehrad

Cyklón Idai, který před dvěma týdny zasáhl Mosambik, Zimbabwe a Malawi, postihl jen v Mosambiku 1,85 milionu lidí. Z toho asi polovina jsou děti, které přišly o rodiče či o střechu nad hlavou. Uvedl to dnes Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). Cyklón si ve třech afrických zemích vyžádal na 760 obětí, stovky dalších lidí se pohřešují. Úřady varovaly před šířením nemocí i dalšími záplavami kvůli naplněným přehradám.

Přidejte svůj názor

Povodně
doporučujeme

Červený kříž v pondělí varoval před šířením infekčních nemocí, jako je cholera, tyfus či malárie. Ty se podle zdravotníků mohou začít šířit kvůli rozkládajícím se tělům v místních vodních tocích a špatné zdravotní péči v přeplněných dočasných přístřešcích pro lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou. Mosambická vláda už informovala o několika případech cholery.

A zatímco logistické podmínky se v Mosambiku zlepšují, situace se může zhoršit - hrozí totiž protržení přehrad, kterou jsou už téměř na svých maximálních úrovních. Meteorologové navíc čekají do dubna ještě deště.

Mosambická vláda varovala, že zemi hrozí další záplavy, neboť úroveň přehrady Cahora Bassa, čtvrté největší v Africe, je už nad doporučenou úrovní. Je tak možné, že úřady z ní budou muset začít vypouštět vodu, aby se přehrada neprotrhla. Podobné obavy panují v sousedním Malawi a Zimbabwe, kde jsou rovněž přehrady na maximech.

Cyklón Idai se zformoval u východního pobřeží Mosambiku 4. března, poté způsobil v Mosambiku a okolních zemích záplavy, než udeřil plnou silou 14. března na pevninu v okolí přístavu Beira. Vítr, který ho provázel, dosahoval rychlosti až 200 kilometrů za hodinu. Nejhůře byl postižen právě Mosambik, kde vichr a záplavy zničily desítky tisíc domů a statisíce lidí připravily o střechu nad hlavou.

"Máme strach o děti, jimž cyklón zabil oba rodiče, nebo které kvůli chaosu své rodiny nemohou najít," uvedla výkonná ředitelka Dětského fondu OSN (UNICEF) Henrietta Foreová. Záplavy zničily také tisíce škol a desítky zdravotnických zařízení.

Kvůli záplavám byly v Mosambiku také odloženy prezidentské a parlamentní volby, které se měly konat 1. dubna. Pravděpodobně se uskuteční až 15. října.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel autoritářský exprezident Tuniska, jeho svržením začalo arabské jaro

19.09.2019 17:49 Bývalý tuniský autoritářský prezident Zín Abidín bin Alí zemřel v exilu v Saúdské Arábii, kde se…

JAR chce zpřísnit tresty za násilí na ženách i cizincích

18.09.2019 22:36 Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa dnes vyzval ke zpřísnění trestů kvůli narůstajícímu násilí na…

Ohnivé peklo v islámské škole. Při požáru zemřelo nejméně 26 dětí

18.09.2019 15:23 Při požáru v islámské škole nedaleko liberijské metropole Monrovia přišlo v noci na dnešek o život…

Skandál v Kongu: Exministr zpronevěřil miliony na boj s ebolou

18.09.2019 07:18 Bývalý konžský ministr zdravotnictví Oly Ilunga byl v úterý oficiálně obviněn ze zpronevěry peněz,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama