V Tunisku zadrželi úředníka OSN kvůli špionáži

V Tunisku byl ve čtvrtek zadržen úředník Organizace spojených národů, který dohlíží na dodržování mezinárodního embarga na dovoz zbraní do Libye. Oznámil to dnes mluvčí OSN Farhan Haq. Agentura AFP s odvoláním na tuniské úřady napsala, že činitel čelí podezření ze špionáže.

Přidejte svůj názor

Konvoj OSN
doporučujeme

Zadržený Moncef Kartas, který má podle AFP tuniské a německé občanství, je členem skupiny OSN, jež dohlíží na dodržování zbrojního embarga. To na Libyi uvalila Rada bezpečnosti OSN v roce 2011. Tuniské úřady Kartase ve čtvrtek zatkly po příjezdu do tamní metropole Tunisu, řekl dnes mluvčí OSN. Zdůraznil přitom, že expert disponuje diplomatickou imunitou.

Podle AFP tuniské úřady dnes zprávu nejprve odmítly komentovat, později ale potvrdily, že ve čtvrtek zadržely dva Tunisany včetně Kartase. Oba čelí podezření ze špionáže pro zahraniční stranu.

"Zabaveny byly důvěrné dokumenty obsahující detailní citlivá data, která by mohla ohrozit národní bezpečnost, a technické vybavení pro rušení a zachycení komunikačního signálu, které je v naší zemi zakázané," uvedlo tuniské ministerstvo vnitra ve svém prohlášení.

Panel OSN dohlížející na zbrojní embargo vydal v roce 2017 zprávu, podle níž některé členské státy i přes zákaz nadále dovážejí zbraně různým stranám libyjského konfliktu. Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují také dva kabinety. OSN podporuje vládu v Tripolisu.

Loading...
Témata: OSN | Tunisko | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté zabili u Káhiry den po útoku na turisty 12 radikálů

20.05.2019 13:25 Egyptští policisté při dnešní razii u Káhiry zabili 12 islámských radikálů. Informovalo o tom…

Nebezpečná Nigérie: Počet únosů kvůli výkupnému znepokojivě roste

20.05.2019 08:07 V Nigérii se únosy kvůli výkupnému poprvé objevily na začátku tisíciletí na jihovýchodě země, ve…

Exploze v egyptské Gíze: Výbuch zasáhl autobus s turisty

19.05.2019 19:22 Aktualizováno Nejméně 12 převážně zahraničních turistů bylo zraněno při explozi, jež zasáhla turistický autobus u…

Přežijí žirafy lidstvo? Pytlačení a lov pro trofeje decimují jejich…

19.05.2019 08:27 Přežijí žirafy lidstvo? Jsou stejně kultovní jako lvi, nosorožci a sloni a jejich dlouhodobá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama