Letadlo EgyptAir, které se zřítilo s 66 lidmi na palubě, nesmělo do vzduchu

Letadlo společnosti EgyptAir, které spadlo na cestě z Paříže do Káhiry do Středozemního moře, neprošlo náležitou údržbou a nemělo vůbec vzlétnout. Uvádí to expertní zpráva, již si zadalo francouzské ministerstvo spravedlnosti. Neštěstí se stalo v roce 2016 a o život při něm přišlo 66 lidí.

Airbus A320 společnosti Egypt Air
doporučujeme

Důvody, jimiž nehodu vysvětloval Egypt a francouzský úřad pro bezpečnost civilního letectví BEA, se lišily. Podle BEA mohl být důvodem pádu letadla požár v kokpitu, egyptské úřady uvažovaly o bombě.

Agentura Reuters nyní získala kopii expertní zprávy, o níž informoval list Le Parisien. Potvrzuje se v ní závěr BEA o zásadní mechanické poruše. Odborníci zjistili, že problémy se projevily při pěti předchozích letech stroje a šlo až o 20 různých závad včetně vadného detektoru kouře na toaletě a poruch v elektrickém obvodu. Piloti ale tyto potíže nikam nezaznamenali.

Odborná zpráva konstatuje, že nedodržování procedur a instrukcí nezbavuje společnost EgyptAir povinnosti náležité technické kontroly stroje před jeho odletem z pařížského letiště.

"Z expertízy vyplývá, že toto letadlo mělo být zkontrolováno během minulých čtyř letů a po zjištění závad nemělo vůbec odletět z Káhiry," uvádí se v dokumentaci. Je v ní vyjádřena také pochyba o dostatečné odbornosti egyptského technika, který dal povolení k odletu z Paříže.

BEA v minulosti upozornila, že egyptští vyšetřovatelé nezveřejnili svou závěrečnou zprávu. Podle mezinárodních regulí má být zpráva vydána do roku od nehody.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama