Armáda maršála Haftara hodlá osvobodit Libyi, vyrazila z Benghází k Tripolisu

Armáda libyjského polního maršála Chalífy Haftara, která dosud působila na východně Libye, začala postupovat směrem k západu. Její mluvčí dnes řekl, že Haftarova armáda hodlá zemi osvobodit od "terorismu" a že "žádoucím" cílem je Tripolis. Vláda v Tripolisu vyhlásila armádní pohotovost všech bezpečnostních sil.

Chalífa Haftar
doporučujeme

Mluvčí Haftarova vojska neřekl přímo, že se chce Libyjská národní armáda (LNA) přesunout do hlavního města, ale naznačil to. "Nechceme Tripolis kvůli moci nebo penězům, chceme ho v zájmu cti a pověsti silného státu," sdělil.

Tripolis stejně jako zbytek západní Libye je v rukou mezinárodně uznávané vlády a jí věrné armády. Haftar podporuje odpadlický parlament na východě a působí v oblasti Benghází.

Libyjské sdělovací prostředky dnes zveřejnily snímky kolony vojenských obrněných aut s děly. Pohybovaly se po silnici v oblasti Benghází.

Haftar se rozhodl k přesunu svých lidí v době, kdy se připravuje národní konference. Má začít 14. dubna v Ghadámisu na západě země a měl by se na ní dohodnout termín parlamentních a prezidentských voleb.

Libyjský tisk s odvoláním na zdroje ze západu země napsal, že se mobilizují západní oblasti. Jednotky z města Sabráta se přihlásily do západní armádní zóny, které velí Usáma Džuvajlí.

Vláda v Tripolisu v prohlášení uvedla, že vydala "pokyny k vyhlášení pohotovosti ve všech armádních a bezpečnostních silách, jež vládě patří, v tom smyslu, aby se připravily".

Haftar údajně doufá, že se k němu připojí města jako Tarhún, který leží zhruba 60 kilometrů východně od Tripolisu, nebo Baní Valíd, jež leží dál na východě a v němž je letiště.

Odborníci ale soudí, že pro Haftara taková výprava není výhodná, protože míří do oblastí, kde nemá podporu a zázemí.

Haftar se před měsícem ve Spojených arabských emirátech sešel s předsedou mezinárodně uznávané libyjské vlády Fáizem Sarrádžem. Dohodli se na ukončení vojenských operací a mírovém ukončení přechodného období. Souhlasili, že se uspořádají volby a sjednotí instituce. K tomu má napomoci i národní konference svolaná na 14. až 16 dubna do Ghadámisu.

Do Tripolisu dnes dorazil generální tajemník OSN António Guterres a oznámil, že je "naprosto rozhodnut" podpořit politický proces, který Libyi přivede "k míru, stabilitě, demokracii a prosperitě".

OSN uznává Sarrádžovu vládu a Guterres doufá, že dohoda mezi Sarrádžem a Haftarem uzavřená v Abú Zabí se na národní konferenci "utuží". K usmíření soupeřících stran chce přispět také Africká unie, která svolala na červenec jinou smírčí konferenci do Addis Abeby.

Libyi se nepodařilo vybudovat jednotné a funkční státní instituce od revoluce v roce 2011, kdy byl svržen dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama