Alžírská ústavní rada potvrdila demisi Butefliky

Alžírská ústavní rada dnes potvrdila demisi prezidenta Abdal Azíze Butefliky. Prezident v úterý večer informoval předsedu rady o tom, že úřad skládá. Ustoupil tak tlaku demonstrujících Alžířanů i armádě, která ho vyzvala k demisi. Protesty vyvolalo dřívější Buteflikovo oznámení, že se hodlá v prezidentských volbách ucházet o pátý mandát. Buteflika je těžce nemocen a od roku 2013 nekomunikoval na veřejnosti. U moci byl 20 let. Dnes v dopise na rozloučenou poprosil Alžířany za odpuštění a ujistil v něm, že vedl zemi "s upřímností a loajalitou".

Alžírsko

Ústavní rada dnes na svém zasedání potvrdila, že prezidentský úřad je neobsazený. Podle ústavy o tom musí informovat parlament. Pak se mají sejít obě parlamentní komory a prezidentské funkce se dočasně ujme předseda Rady národa (horní komory). Je jím nyní sedmasedmdesátiletý Abdal Kádir bin Sálah. Úřadující hlavou státu může zůstat maximálně 90 dní, během nichž musí vypsat prezidentské volby. Sám v nich kandidovat nesmí.

V případě, že by nebyl obsazen post předsedy horní komory parlamentu, zastával by dočasně prezidentský úřad předseda ústavní rady, jímž je nyní sedmdesátiletý Tajíb Belaíz.

Jak připomíná agentura AFP, jsou bin Sálah i Belaíz spjati s nynějším režimem a patří k Buteflikovým blízkým.

Ústava také stanoví, že po dobu dočasného prezidentství nelze měnit složení vlády. Úřadující prezident také nesmí vypisovat referenda, nemůže dát podnět ke změně ústavy ani vydávat dekrety. Nemá rovněž právo udílet milost nebo zasahovat do výšky trestů.

Alžírská agentura APS zveřejnila Buteflikův dopis na rozloučenou. "Odcházím z politické scény beze smutku a strachu o budoucnost naší země a vyzývám vás, abyste zůstali jednotní a nikdy se nerozdělovali", stojí v dopise adresovaném "drahým sestrám a bratrům".

"Nemohu ukončit své prezidentské působení bez posledního poselství a bez žádosti o odpuštění těch dětí své vlasti, vůči nimž jsem nechtěně nesplnil svůj úkol, byť jsem byl hluboce odhodlán sloužit všem Alžířanům a Alžířankám," sděluje Buteflika a označuje se jako "napříště obyčejný občan".

Vyjádřil také "hrdost nad svým přínosem k tomu, že Alžírsko vstoupilo do 21. století v lepší situaci a s významným pokrokem, jehož se podařilo dosáhnout ve všech oblastech a ve prospěch národa". "Strávil jsem těch 20 let službou vám a bůh je svědkem mé upřímnosti a loajality". Bez konkretizace ještě uvedl, že se nyní chce stáhnout do ústraní.

Čeští vojáci najeli v Mali s vozem na výbušninu

19.06.2021 16:38 Aktualizováno České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku,…

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

19.06.2021 15:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v…

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Související:

Právě se děje