Libye ve válce: Haftarovy jednotky postupují, bojuje se u Tripolisu

Jednotky věrné mezinárodně uznávané libyjské vládě premiéra Fáize Sarrádže na jihu Tripolisu bojují s armádou polního maršála Chalífy Haftara, která dosud působila na východě Libye. Oznámila to agentura Reuters. Podle televize Al-Arabíja se bojuje 120 kilometrů od Tripolisu.

Chalífa Haftar

Na sociálních sítích se dnes objevila Haftarova výzva, v níž maršál svým jednotkám nařizuje, aby pochodovaly na Tripolis. Postup svých vojáků označil za "vítězný pochod, který otřese zemí". Nařídil také svým jednotkám, aby nestřílely na civilisty. "Kdokoli pozvedne bílý prapor, je v bezpečí," říká Haftar na nahrávce.

Agentura AP oznámila, že Haftarovi vojáci převzali kontrolu nad městem Gharján, jež leží asi 50 kilometrů jižně od Tripolisu.

Hlášení o bojích přichází nedlouho po Haftarově oznámení, že hodlá zemi osvobodit od "terorismu" a že "žádoucím" cílem je Tripolis. Vláda v Tripolisu nato vyhlásila armádní pohotovost všech bezpečnostních sil. "Nechceme Tripolis kvůli moci nebo penězům, chceme ho v zájmu cti a pověsti silného státu," řekl mluvčí Haftarova štábu.

Obavy z další eskalace bojů dnes vyjádřil generální tajemník OSN António Guterres. "Mám velké obavy z vojenských manévrů v Libyi a z hrozby konfrontace. Žádné vojenské řešení neexistuje. Libyjské problémy může vyřešit pouze vnitro-libyjský dialog, " uvedl na twitteru s tím, že se brzy setká s libyjskými vůdci a vyzývá válčící strany ke klidu zbraní.

Tripolis stejně jako zbytek západní Libye je v rukou mezinárodně uznávané vlády a jí věrné armády. Haftar podporuje odpadlický parlament na východě a působí v oblasti Benghází. Haftar se rozhodl k přesunu svých lidí v době, kdy se připravuje národní konference. Má začít 14. dubna v Ghadámisu na západě země a měl by se na ní dohodnout termín parlamentních a prezidentských voleb.

Vláda v Tripolisu v prohlášení uvedla, že vydala "pokyny k vyhlášení pohotovosti ve všech armádních a bezpečnostních silách, jež vládě patří". Haftar údajně doufá, že se k němu připojí města jako Tarhún, který leží zhruba 60 kilometrů východně od Tripolisu, nebo Baní Valíd, jež leží dál na východě a v němž je letiště.

Čeští vojáci najeli v Mali s vozem na výbušninu

19.06.2021 16:38 Aktualizováno České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku,…

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

19.06.2021 15:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v…

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Související:

Právě se děje