Zřícení boeingu v Etiopii: Piloti se řídili předepsanými pokyny, nebylo to nic platné

Piloti havarovaného Boeingu 737 MAX společnosti Ethiopian Airlines, na jehož palubě 10. dubna zahynulo 157 lidí, postupovali podle předepsaných pokynů, ale kontrolu nad strojem přesto nezískali. Vyplývá to z předběžných výsledků vyšetřování, o kterých na dnešní tiskové konferenci podle agentury AP informovala etiopská ministryně dopravy Dagmawit Mogesová. Společnost Boeing uvedla, že si předběžnou zprávu prostuduje.

Boeing 737 MAX

Letadlo se zřítilo několik minut po startu z etiopské metropole Addis Abeby za okolností velmi podobných těm, které provázely loňskou nehoduletadla téhož typu společnosti Lion Air v Indonésii. Tehdy o život přišlo 189 lidí. Od nehody v Etiopii nejsou stroje 737 MAX v provozu.

Havarovaný etiopský letoun se dostal do situace, kdy jeho přední část byla opakovaně tlačena k zemi, uvedla dnes ministryně. "Posádka prováděla opakovaně postup předepsaný výrobcem (stroje), ale nebyla schopná dostat letoun pod kontrolu," prohlásila Mogesová. Vyšetřovatelé doporučili společnosti Boeing, aby zkontrolovala ovládací systém letadla.

zdroj: YouTube

Podle agentury AP odborníci prověřuji roli stabilizačního systému, známého jako MCAS, který za některých podmínek může automaticky tlačit přední část stroje k zemi, aby tak předešel aerodynamickému vztlaku. Předběžná zpráva o příčině pádu indonéského letadla Lion Air přitom konstatovala, že piloti nad letounem ztratili kontrolu, když tento systém opakovaně poslal letoun do střemhlavého letu k zemi. Předběžná zpráva o havárii v Etiopii ale MCAS přímo nezmiňuje.

Podle mezinárodních pravidel předběžné výsledky vyšetřování neurčují přímo viníka nehody, poznamenala agentura Reuters. Neposkytují ani podrobnou analýzu letu, která může trvat i rok.

Ethiopian Airlines dnes v prohlášení uvedly, že jsou "velmi pyšné na vysoce profesionální postup" svých pilotů. Zároveň vyjádřila lítost nad tím, že se jim nepodařilo dostat stroj pod kontrolu, napsala stanice BBC na svém webu.

Podle leteckého analytika Davida Hasse jsou závěry předběžného vyšetřování významné zejména proto, že propojují nehody v Etiopii a Indonésii. "Zajímavé na tomto případu je, že se zdá, že obě havárie měly stejný důvod. Otázkou je, zda měl být provoz Boeingu 737 MAX zakázán po nehodě Lion Air a před nehodou Ethiopian Airlines," uvedl podle AP expert.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Po sebevražedném útoku v somálské metropoli sedm mrtvých a 10 zraněných

10.05.2021 10:21 Aktualizováno Sedm lidí zahynulo a deset dalších utrpělo zranění při nedělním sebevražedném útoku na policejní…

Svět nemá vyhráno. Neúspěšný boj Indie s virem vyvolává obavy

09.05.2021 09:41 Řada zemí světa, které bojují s rostoucím počtem případů nákazy koronavirem, v obavách hledí na…

Související:

Právě se děje