Haftar narazil na tuhý odpor, jeho vojáci byli vyhnáni od Tripolisu. Ozvalo se Rusko

Kreml nepomáhá armádě věrné východolibyjskému polnímu maršálovi Chalífu Haftarovi v tažení na západ země a podporuje politické řešení libyjského konfliktu, které by zamezilo dalšímu krveprolití. Podle agentury Reuters to dnes řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Generální tajemník OSN António Guterres dnes oznámil, že odletí do východní Libye a s Haftarem pohovoří. Haftar nedávno nařídil své Libyjské národní armádě (LNA), aby pochodovala na Tripolis. Vláda v Tripolisu nato vyhlásila bojovou pohotovost všech bezpečnostních sil. Dnes agentura AFP informovala, že vojáci věrní libyjské vládě vyhnali příslušníky LNA z kontrolního stanoviště 27 kilometrů západně od Tripolisu.

Chalífa Haftar

"Situaci v Libyi bedlivě sledujeme," řekl Peskov novinářům. "Určitě se domníváme, že nejdůležitější je, aby (vojenské) operace nevedly ke krveprolití. Situace by měla být vyřešena mírově," doplnil.

Na otázku, zda Kreml podporuje Haftarovo tažení na západ, Peskov řekl, že nikoliv a že Rusko do současných událostí zapojeno není.

zdroj: YouTube

Libyjskou národní armádu z kontrolního stanoviště jen několik desítek kilometrů od Tripolisu dnes podle zdroje AFP po krátké přestřelce vyhnala milice z města Závíja. LNA se stanoviště zmocnila pouhých několik hodin předtím. Již ve čtvrtek večer LNA oznámila, že převzala kontrolu nad městem Gharján asi 50 kilometrů jižně od Tripolisu. Představitel úřadů v Gharjánu ale řekl, že obě strany se snaží vyhnout konfrontaci. Obyvatelé Misuráty, třetího největšího města v zemi, mezitím uvedli, že ozbrojené skupiny se z města začaly přesouvat do Tripolisu.

Tripolis stejně jako zbytek západní Libye je v rukou mezinárodně uznávané vlády a jí věrné armády. Haftar je podporován odpadlickým parlamentem na východě a působí v oblasti Benghází. Polní maršál se rovněž těší podpoře Moskvy.

K přesunu svých lidí se Haftar rozhodl v době, kdy se připravuje národní konference. Má začít 14. dubna v Ghadámisu na západě země a měl by se na ní dohodnout termín parlamentních a prezidentských voleb.

Čeští vojáci najeli v Mali s vozem na výbušninu

19.06.2021 16:38 Aktualizováno České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku,…

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

19.06.2021 15:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v…

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Související:

Právě se děje