Revoluce v Alžírsku: Davy lidí se opět bouří v ulicích, úloha armády nejasná

V Alžíru se dnes za přítomnosti tisíců lidí konala sedmý pátek po sobě další demonstrace. Je první od rezignace prezidenta Abdal Azíze Butefliky, ale účastníci vznášejí další požadavky. Chtějí, aby odstoupili i politici, kteří patřili k Buteflikovým spojencům. Jedním z nich je i předseda horní komory parlamentu, který má podle ústavy prezidenta nahradit v případě jeho rezignace.

Abdal Azíz Buteflika

Pověřit ho musí parlament, ale podle alžírského tisku tak zatím neučinil. Právo podepisovat dekrety má stále Buteflika a využil ho údajně při odvolání Bašíra Tartáka z čela tajné služby. Dekret podepsal ve čtvrtek, vlastní rezignační dopis poslal prezident ústavní radě v úterý. Některá alžírská média tvrdí, že Tarták podal demisi několik hodin před zveřejněním Buteflikovy rezignace.

V Alžírsku se podle serveru ObservAlgérie spekuluje o dvojím možném příštím vývoji. Náčelník generálního štábu armády Káid Sálah a někteří politici chtějí, aby byl podle ústavy na příštích 90 dní prezidentem dočasně jmenován předseda horní komory parlamentu Abdal Kádir bin Sálah. Toto řešení by odpovídalo ústavě a zabránilo politické krizi. Podle ústavy se mají do 90 dní připravit nové volby.

Jiná skupina ale navrhuje neústavní řešení, které by neomezovalo přechodné období na 90 dní, ale prodloužilo by ho až na rok. Alžírský tisk předpokládá, že k tomuto neústavnímu řešení se přikloní většina obyvatel.

Alžířané, kteří přišli na dnešní demonstraci, jsou podle agentury AFP odhodlaní zbavit se celého mocenského systému. Provolávali heslo Neodpustíme v reakci na Buteflikův dopis, v němž se loučil s občany a žádal je o odpuštění. Alžířané požadují odstoupení skupiny politiků, kterou nazývají 3D. Jde o Buteflikovy spojence Abdal Kádira bin Sálaha, předsedu ústavní rady Tajíba Belaíze a předsedu vlády Núreddína Bedúího.

Odborník na téma Blízkého východu na evropském institutu ve Florencii Hamza Meddeb řekl, že "vývoj po Buteflikovi není jasný". Opozice chce, aby byla sepsána nová ústava a nový volební zákon. Podle Meddeba Alžírsko vstupuje do "velmi citlivého období".

Mužem s nejsilnějším postavením se nyní jeví šéf armády Káid Sálah, ale Hasni Abidi z centra arabských studií v Ženevě řekl, že "novým hráčem alžírské politiky se stala ulice a nikdo přesně neví, jaké má armáda v tomto pobuteflikovském období plány".

"Chceme znovu svou svobodu a nezávislost. Doufám, že budu živ dost dlouho na to, abych zažil ve své zemi demokracii," řekl jeden z účastníků dnešní demonstrace.

Čeští vojáci najeli v Mali s vozem na výbušninu

19.06.2021 16:38 Aktualizováno České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku,…

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

19.06.2021 15:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v…

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Související:

Právě se děje