V Súdánu to vře: Armáda chránila demonstranty proti policii a tajné službě +VIDEO

Súdánské bezpečnostní složky dnes použily slzný plyn proti tisícům demonstrantů, kteří se v centru metropole Chartúm účastnili už třetí den protestu vsedě za demisi prezidenta Umara Bašíra. Na obranu manifestantů zasáhla proti tajné službě a pořádkové policii armáda, uvedla agentura AFP.

Umar Bašír
doporučujeme

Ministr vnitra Bišár Džumaa dnes oznámil, že při víkendových protestech zemřelo sedm lidí, šest z nich v Chartúm a další člověk v západním regionu Dárfúr. Policie podle ministra zadržela 2496 demonstrantů.

Protivládní protesty v Súdánu propukly loni v prosinci, prezident ale stále odmítá odstoupit a jmenovat přechodnou vládu. Armáda se dosud do nepokojů nevměšovala. Nynější třídenní protest je od počátku manifestací nejmohutnější, uvedla BBC.

Vozy bezpečnostních složek, z nichž se na demonstranty pálil slzný plyn, dnes vytlačili vojáci. Podle svědků se pak členové tajné služby a pořádkové policie pokusili rozehnat protest podruhé. Vojáci stříleli výstražně do vzduchu. Podle svědků se bezpečnostní složky z místa stáhly a lidé přitom skandovali "Armáda nás chrání" a "Jeden národ, jedna armáda". Mluvčí vlády naopak uvedl, že bezpečnostní složky protest rozehnaly.

Protesty v Súdánu byly původně namířeny proti zvýšení cen paliva a potravin. Následně však přerostly v požadavek ukončení 30leté vlády prezidenta Bašíra. Vládní síly na demonstrace odpověděly slzným plynem, střelbou gumovými i ostrými náboji a masovým zatýkáním. Podle organizace Human Rights Watch přišlo o život od počátku demonstrací 51 lidí, místní úřady informovaly o 32 mrtvých.

Protesty společně organizují pracovníci ve zdravotnictví a právníci. Jako hlavní síla se projevili lékaři, na které se proto nyní zaměřuje státní moc. Odhaduje se, že dvě třetiny demonstrantů tvoří ženy, které protestují proti sexismu a patriarchální společnosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama