Evropa stojí o uklidnění konfliktu v Libyi, říká Mogheriniová

Evropa má jednoznačně zájem na tom, aby se podařilo zabránit další eskalaci nejnovějšího ozbrojeného konfliktu v Libyi a jeho přeměně v občanskou válku. Po dnešním jednání ministrů zahraničí zemí EU to v Lucembursku řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Unie proto podle ní výrazně a jednoznačně podporuje snahy OSN o humanitární příměří, konec násilí a znovunastartování politického dialogu v zemi.

Federica Mogherini

"Dnešní diskuse o Libyi se netýkala migrační problematiky. Libyjci si zaslouží mír, stabilitu a bezpečnost především kvůli sobě. A migrace je důsledek nestability a situace v zemi," zdůraznila na tiskové konferenci Mogheriniová.

Práce EU a OSN v Libyi se ale v první řadě týká tamních obyvatel a dnes o situaci ministři zahraničí unie hovořili jako o problémech země, která je zeměpisně, kulturně i hospodářsky blízká mnoha členům EU. "Proto je pro EU i region významná," poznamenala.

Několik desítek mrtvých si v posledních dnech v Libyi vyžádalo nové kolo násilí. Jednotky Libyjské národní armády (LNA), která je spřízněna s odpadlickou vládou na východě země a které velí polní maršál Chalífa Haftar, se snaží obsadit hlavní město Tripolis a bojují se silami mezinárodně uznané vlády, která tam sídlí.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes po schůzce novinářům řekl, EU rostoucí napětí odsuzuje a hledá mírové uspořádání. Připomněl konferenci, která by se z iniciativy OSN měla uskutečnit v polovině dubna v libyjském Ghadámisu a kde by měly být dohodnuty podrobnosti o parlamentních a prezidentských volbách.

Mogheriniová dnes zdůraznila, že jednoznačná evropská podpora snah OSN uklidnit Libyi je zásadní v situaci, kdy "jiní mezinárodní a regionální hráči vypadají, že proces vedený OSN podporují poněkud méně přesvědčivým způsobem, abych použila eufemismu".

Situace v zemi je podle Mogheriniové stále více znepokojující. Libye je přitom pro Evropu jedním z klíčových míst při zvládání migrační krize. EU například podporuje budování tamní pobřežní stráže, která brání vyplouvání plavidel s migranty či je zachytává ještě v pobřežních vodách této severoafrické země. Nevládní organizace i agentury OSN ale kritizují situaci v libyjských uprchlických střediscích.

Podle Petříčka jsou obavy z možného rostoucího počtu migrantů, kteří chaosu v Libyi zkusí využít k cestě přes moře na sever do Evropy, na místě. "EU musí být připravena na to, že eskalace konfliktu by mohla vést k nárůstu uprchlíků ve Středozemním moři," podotkl český ministr.

Šéfka diplomacie EU řekla, že příslušníci evropské operace Sophia i přes rostoucí napětí dál pokračují s výcvikem libyjské pobřežní stráže. Zopakovala také své výhrady k nedávnému rozhodnutí států bloku dočasně zastavit využívání lodí v této evropské námořní operaci. Podle Mogheriniové to výrazně omezuje možnosti operace plnit efektivně mandát, jehož částí je také kontrola omezení, která v souvislosti s Libyí platí.

Čeští vojáci najeli v Mali s vozem na výbušninu

19.06.2021 16:38 Aktualizováno České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku,…

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

19.06.2021 15:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v…

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Související:

Právě se děje