Tripolis bude zničen "osou zla"? Počet mrtvých roste, uprchlíci v ohrožení

Boje v Libyi v minulých třech dnech nepřežilo 47 lidí. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž bylo zároveň 181 lidí zraněno. Tažení na Tripolis ohlásil minulý týden polní maršál Chalífa Haftar. Jeho Libyjská národní armáda (LNA) se dostala do blízkosti metropole, z níž se začaly stahovat některé italské podniky. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) kvůli bojům pozastavila své aktivity v Tripolisu.

Chalífa Haftar

IOM vyzvala své pracovníky, kteří v Tripolisu žijí, aby nevycházeli ze svých domovů. OSN se obává, že uprchlíci, kteří jsou nyní v Libyi, mohou být zneužiti jako lidské štíty nebo přinuceni bojovat. Podle WHO hrozí, že bude-li konflikt trvat déle, vyčerpají se zásoby libyjského zdravotnictví, které je už nyní přetížené.

Podle WHO jsou mezi 47 oběťmi převážně bojovníci. Mezi několika mrtvými civilisty jsou dva lékaři.

Šéf libyjsko-italské obchodní komory Gianfranco Damiano potvrdil, že část italských podniků zapojených v libyjském ropném sektoru a ve stavebnictví se z Tripolisu stahuje kvůli bojům. Provoz italských firem je zachován pouze v některých oblastech, jako je Benghází na východě země či Misuráta východně od Tripolisu.

Italská vojenská mise ale v Tripolisu zůstane, potvrdilo dnes italské ministerstvo obrany. V jeho prohlášení se uvádí, že mise zůstane i v Misurátě. Itálie ji zahájila loni v lednu s cílem podpořit libyjské úřady ve snaze zklidnit a stabilizovat zemi a pomoci jim zvládnout nelegální migraci a bezpečnostní problémy. Současné prohlášení neuvádí, kolik členů mise má, ale původně se předpokládalo, že ji bude tvořit asi 100 lidí v Tripolisu a zhruba 300 dalších v Misurátě. V hlavním městě se italští vojáci podílejí na výcviku a technické podpoře libyjských jednotek, v Misurátě zajišťují bezpečnost v nemocnici ve vojenské akademii.

Jediné funkční letiště, jež má k dispozici Tripolis, bude dnes večer po pondělních náletech zprovozněno, avšak jen pro noční lety, oznámila společnost Libyan Airlines. Letiště Mítíka přerušilo provoz po pondělním zásahu přičítaném Haftarovu letectvu.

Haftar tvrdí, že cílem nebylo žádné civilní letadlo. Prvními nočními lety mají být podle letištních zdrojů dopraveni cestující, kteří uvázli v zahraničí. Mítíka je bývalá vojenská základna, která se teď využívá k civilní dopravě, protože tripolské letiště bylo v bojích v roce 2014 silně poničeno. Mítíku využívají pouze domácí společnosti a zajišťují spojení s několika zeměmi, mezi nimiž je Tunisko nebo Turecko. Libyjské aerolinky nemají z bezpečnostních důvodů přístup do vzdušného prostoru Evropské unie.

Někdejší tuniský prezident Munsif Marzúkí dnes řekl, že některé arabské státy daly Haftarovi k jeho tažení souhlas. Marzúkí vyjádřil obavy, že Tripolis bude zničen. V rozhovoru se stanicí Al-Džazíra prohlásil, že Libyjci musejí sami čelit "ose zla", která podle něj vede Saúdskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty a Egyptem. "Pokud Haftar obsadí Tripolis, ohrozí to bezpečnost Tuniska a zvýší rizika nynějšího povstání v Alžírsku," sdělil Marzúkí.

Haftar dosud působil na východě Libye a podporoval tamní alternativní parlament a vládu. Svět ale uznává kabinet v Tripolisu. Pokusy o smíření obou a sjednocení libyjského vedení zatím nebyly úspěšné. Krize trvá od roku 2011, kdy byl svržen někdejší diktátor Muammar Kaddáfí.

Spojené státy, OSN a Evropská unie vyzvaly k příměří, Haftar ale zatím nereagoval. Jeho armáda před tažením na Tripolis obsadila velkou část povětšinou pouštních oblastí v Jižní Libyi. Dnes tam skupina hlásící se k teroristické organizaci Islámský stát (IS) napadla odlehlou komunitu Fukahá a zabila tam tři lidi.

Čeští vojáci najeli v Mali s vozem na výbušninu

19.06.2021 16:38 Aktualizováno České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku,…

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

19.06.2021 15:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v…

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Související:

Právě se děje