Buteflika po vlně protestů padl. Úřadujícím prezidentem Alžírska se stal šéf senátu

Alžírský parlament dnes zvolil úřadující hlavou státu šéfa horní komory Abdal Kádira bin Sálaha. Dosavadní dlouholetý prezident Abdal Azíz Buteflika minulý týden po několikaměsíčních protestech Alžířanů odstoupil. Na manifestaci proti rozhodnutí parlamentu se dnes v metropoli Alžíru opět sešly tisíce mladých lidí, zejména studentů. Policie proti nim zasahovala slzným plynem a vodními děly.

Alžírsko

Bin Sálah bude v čele země 90 dní, jak nařizuje alžírská ústava, uvedla s odvoláním na státní televizi agentura AFP. Podle ústavy mají být do té doby připraveny nové volby.

Protesty v Alžírsku vyvolalo dřívější Buteflikovo oznámení, že se hodlá v prezidentských volbách ucházet o pátý mandát. Exprezident je přitom těžce nemocen a od roku 2013 nekomunikoval s veřejností. V čele země stál 20 let. Demonstrace po jeho demisi však neutichly. Alžířané se nyní chtějí zbavit celého mocenského systému a požadují, aby odstoupili i politici, kteří patřili ke stoupencům bývalého prezidenta. Jedním z těchto stoupenců je právě předseda hodní komory parlamentu bin Sálah.

Buteflika hned po rezignaci slíbil, že se prezidentské volby budou konat do 90 dnů. "Musíme pracovat na tom, abychom Alžířanům umožnili zvolit si prezidenta co nejdříve," prohlásil dnes bin Sálah v projevu v parlamentu. Podle agentury AP se většina opozice dnešního hlasování v parlamentu zdržela.

Tisíce alžírských studentů i dnes protestují v centru Alžíru. Demonstrace byla naplánována na stejnou dobu jako jednání parlamentu. Policie proti nim zasáhla do hodiny od přijetí rozhodnutí. Protest rozháněla vodními děly, slzným plynem i obušky.

Bin Sálah mimo jiné v projevu k parlamentu poděkoval armádě a bezpečnostním složkám, které požadavek demonstrantů na demisi prezidenta Butefliky dříve podpořily. Agentura Reuters ale upozornila, že se nyní čeká na reakce na jeho jmenování právě ze strany armádních představitelů, kteří hrají významnou roli v politickém vývoji země.

Nově jmenovaný prezident je jedním ze tří významných politických činitelů, jejichž odstoupení nyní demonstranti požadují. Druhým je premiér Núreddín Bedúí, který byl do čela vlády jmenován minulý měsíc, a předseda ústavní rady Tajíb Belaíz.

Čeští vojáci najeli v Mali s vozem na výbušninu

19.06.2021 16:38 Aktualizováno České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku,…

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

19.06.2021 15:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v…

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Související:

Právě se děje