Odlišné zájmy v Libyi? Předseda Evropského parlamentu Tajani kritizuje nejednotu Evropanů

Francie a Itálie jsou rozděleny v pohledu na situaci v Libyi, a to navzdory oficiálně jednotnému postoji evropské diplomacie. Uvedl to Antonio Tajani, předseda Evropského parlamentu, píše agentura Reuters.

Antonio Tajani, předseda Evropského parlamentu
doporučujeme

Tajani: Mluvme stejným hlasem

Antonio Tajani, který je Ital, vyzval země Evropské unie, aby promluvily jedním hlasem tváří v tvář obnovenému násilí v Libyi, kde síly maršála Chalífy Haftara, které drží libyjský východ, zahájily minulý týden vojenský útok na hlavní město Tripolis.

Paříž a Řím, řekl Antonio Tajani, mají v libyjském tématu, „odlišné zájmy". „Potřebujeme více jednoty, musíme mluvit jedním hlasem jako Evropané, ale Evropané jsou bohužel v této otázce rozděleni," řekl dnes Tajani novinářům.

Francie a Spojené království postupovaly dříve v Libyi chybně

Předseda Evropského parlamentu v té souvislosti zmínil úlohu Francie a Spojeného království při svržení a usmrcení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011. Postoj obou mocností odsoudil jako chybu, která vyústila následně v chaotickou situaci.

Libye je nyní rozdělena na dvě části, mezi Tripolis, kde vznikla vláda národní dohody a paralelní vládou, kterou si nárokuje maršál Chalífa Haftar, jenž vedle držení východní části území nedávno rozšířil svou vojenskou kontrolu i nad jihem Libye. Itálie, bývalá koloniální mocnost, je významným hráčem v libyjském ropném průmyslu a podporuje první vládu. Francie, která má svá ropná aktiva zejména ve východní části Libyi, je obviňována z podpory maršála Haftara, jenž je pro Paříž klíčovým hráčem v boji proti terorismu.

Francouzský diplomatický zdroj v pondělí agentuře Reuters řekl, že Paříž nemá v Libyii „žádnou skrytou agendu", o čem informoval minulý týden konzervativní italský list Il Giornale.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama