Súdánský prezident Bašír byl svržen a zatčen, zemi bude řídit armáda

Súdánská armáda dnes svrhla a zadržela prezidenta Umara Bašíra, který v zemi vládl 30 let. Oznámil to súdánský ministr obrany Avad ibn Auf, který v televizním projevu také řekl, že tuto západoafrickou zemi bude během nadcházejícího dvouletého přechodného období řídit vojenská rada. Pak mají následovat volby. Na tři měsíce je vyhlášen výjimečný stav a bude platit zákaz nočního vycházení. Opoziční aktivisté, kteří od prosince organizují protivládní protesty, s krokem armády nesouhlasí.

Umar Bašír

Armáda už ráno občany připravila na to, že mají očekávat důležité prohlášení. Předchozí nepotvrzené zprávy hovořily o tom, že 75letý Bašír je v domácím vězení. "Jako ministr obrany oznamuji svržení režimu a zatčení jeho šéfa, který je na bezpečném místě," sdělil později ministr obrany a viceprezident ibn Auf.

Ministr před kamery předstoupil ve vojenské uniformě a mimo jiné také oznámil, že v Súdánu budou až do odvolání uzavřeny hranice a na 24 hodin se uzavře i vzdušný prostor. Podle ibn Aufa byla rozpuštěna vláda i prezidentský úřad, země se dočasně nebude řídit ústavou a na konci dvouletého období budou uspořádány volby.

Agentura Reuters uvedla, že Bašíra nyní uvnitř prezidentské rezidence střeží ozbrojené komando. Jeho další osud je nejasný. Syn opozičního lídra Sádika Mahdího, šéfa Lidové strany Umma, médiím řekl, že Bašír byl zatčen společně s řadou vůdců Muslimského bratrstva.

Poslední vývoj souvisí s protesty, které Súdánci zahájili v prosinci. Původně byly demonstrace namířeny proti zvýšení cen paliv a potravin, postupně ale přerostly v protest proti Bašírovi, který je u moci od roku 1989. Proti demonstrantům v centru metropole od víkendu zasahovala policie, při střetech zemřelo nejméně 38 lidí.

Hlavní skupina aktivistů, která za protesty stojí, podle agentury Reuters oznámení armády odmítla a vyzvala k dalším demonstracím. Agentura AP napsala, že mnoho demonstrantů se obává, že vojáci odmítnou požadavky občanů na předání moci. Jejich vůdci údajně s armádou vyjednávají o přechodné vládě a dali předem najevo, že s převratem nebudou souhlasit. Chtějí, aby protesty vsedě pokračovaly tak dlouho, dokud moc nepřevezme civilní vláda.

Súdánská bezpečnost oznámila, že z věznic jsou propouštěni političtí vězni. V ulicích Chartúmu lidé bouřlivě oslavují a aktivisté, kteří se podíleli na organizování protestů, tvrdí, že na svobodě už je několik set vězňů.

Respektovaná súdánská novinářka Yousra Elbagirová na twitteru napsala o masovém zatýkání představitelů Bašírova režimu.

Tvrdí také, že je zavřené letiště. Stanice Al-Arabíja oznámila, že prezident rezignoval a že několik zástupců režimu bylo zatčeno. Podle Elbagirové nyní armáda a vysoce postavení zástupci bezpečnostních složek debatují o tom, kdo povede prozatímní radu.

Komentátoři upozorňují, že poslední vývoj v Súdánu je součástí překotného dění posledních týdnů v dalších severoafrických státech. Bašír jako prezident skončil jen týden poté, co masové protesty v Alžírsku vedly k rezignaci tamního dlouholetého prezidenta Abdal Azíze Butefliky. Intenzivní boje o moc pokračují v Libyi, kde se polní maršál Chalífa Haftar rozhodl vojensky konfrontovat s mezinárodně uznávanou vládou v Tripolisu.

Sám Bašír se dostal k moci 30. června 1989 vojenským převratem, kdy svrhl civilní vládu Sádika Mahdího. Po nástupu k moci začal tento voják z povolání v zemi budovat radikální islámský stát, země pod jeho vedením pak byla opakovaně kritizována za porušování lidských práv: mučení, popravy, znásilňování a obchod s dětmi. Zároveň se však v roce 2005 zasloužil o ukončení 22leté občanské války mezi severem a jihem země, která si vyžádala na dva miliony obětí. Umožnil také vyhlášení nezávislosti Jižního Súdánu v roce 2011. Bašír je jedinou úřadující hlavou státu, kterou Mezinárodní trestní soud (ICC) obvinil z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů během konfliktu v západosúdánské provincii Dárfúr.

Čeští vojáci najeli v Mali s vozem na výbušninu

19.06.2021 16:38 Aktualizováno České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku,…

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

19.06.2021 15:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v…

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Související:

Právě se děje