Boje v Libyi mají už 56 obětí, 6000 lidí na útěku. Mezi Francií a Itálii propukl spor

V bojích, které začaly v Libyi minulý týden, zemřelo 56 lidí a na 6000 Libyjců odešlo z domovů. Oznámila to dnes OSN. Agentura Reuters upozornila na diplomatický spor mezi Itálií a Francií způsobený libyjskou krizí. Rozpoutal ji tamní polní maršál Chalífa Haftar, když dal minulý týden své Libyjské národní armádě (LNA) příkaz pohodovat na hlavní město Tripolis.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Sukhoi Su-24MK Fencer-D (Libyan Air Force)
doporučujeme

LNA dosud působila hlavně na východě Libye, nedávno obsadila také jih země. Její postup do hlavního města se snaží se svými spojenci zastavit armáda věrná vládě premiéra Fáize Sarrádže. Podle Reuters se nyní fronta zastavila na jižním předměstí, asi 11 kilometrů od tripolského centra.

Libye prožívá další krizi v chasou, který v této severoafrické zemi panuje od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Za Haftarem stojí některé arabské země, podporovala jej také Francie. K jejímu postoji je kritická Itálie, bývalý koloniální vládce Libye.

Její ministr vnitra Matteo Salvini dnes řekl rozhlasové stanici RTL, že by Řím považoval za velmi závažné, kdyby "Francie z ekonomických nebo obchodních důvodů blokovala snahu Evropské unie o mírové řešení v Libyi a podporovala nějakou bojující stranu". "Tomu nebudu jako ministr vnitra přihlížet," řekl Salvini.

Reuters s odvoláním na diplomaty napsal, že Francie v EU zablokovala prohlášení obsahující výzvu, aby Haftar ofenzívu zastavil. Francie má ropné zájmy na východě Libye a v minulých letech Haftarovi poskytla vojenskou pomoc, uvádí Reuters. Byla také jedním z předních hráčů při svržení Kaddáfího. Itálie stojí za Sarrádžovou vládu, již podporuje OSN.

Salvini dnes připomenul, že Francie nedávno stáhla z Říma svého velvyslance "kvůli mnohem méně" závažné věci, čímž myslel kontakty italských politiků se zástupci francouzského protestního hnutí žlutých vest. "Někdo se domnívá, že intervence do Libye (v roce 2011), prosazená (bývalým francouzským prezidentem Nicolasem) Sarkozym byla vedená spíš ekonomickými a obchodními zájmy než humanitárními obavami. Doufám, že nejsme znovu svědky něčeho podobného," prohlásil Salvini.

V EU vznikl ve středu návrh prohlášení, v němž se uvádělo, že útoky Haftarovy armády ohrožují civilisty, narušují politický proces a mohou situaci zhoršit, což bude mít dopad na Libyi a celý region. Francie ale schválení zablokovala.

Podle francouzských diplomatických zdrojů citovaných Reuters však Paříž nebyla proti tomu, aby byl Haftar vyzván k zastavení ofenzívy. Pouze prý požadovala úpravy textu týkající se osudu uprchlíků a také toho, že mezi těmi, kdo bojují proti Haftarovi, jsou členové skupin řazených k teroristickým.

Podle Světové zdravotnické organizace jsou mezi 56 oběťmi hlavně bojovníci. K civilním obětem patří dva lékaři a jeden řidič sanitky. Dalších 266 lidí bylo zraněno.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obě válčící strany v Libyi porušují mezinárodní právo, varuje AI

22.10.2019 21:32 Obě válčící strany v bojích o libyjskou metropoli Tripolis používají v rezidenčních zónách nepřesné…

Válka mezi Egyptem a Etiopií? Napětí kvůli přehradě na Nilu enormně roste

22.10.2019 17:07 Etiopský premiér a nositel letošní Nobelovy ceny za mír Abiy Ahmed dnes varoval, že jeho země je v…

Do boje s ebolou se zapojil motorkář-taxikář, místní mají strach ze sanitek

22.10.2019 07:27 Zdravotníci ve východním Kongu, kteří pomáhají nemocným s ebolou, mají velmi ztíženou situaci a…

V Libyi zahynul ruský novinář, bojoval jako žoldnéř. Kreml dělá, že o…

21.10.2019 17:25 V Libyi přišel o život někdejší ruský novinář Jevgenij Žaksybaj Iljubajev z Jekatěrinburgu. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama