O co ve skutečnosti jde v Libyi?

V Libyi začaly minulý týden boje mezi mezinárodně uznávanou vládou z Tripolisu a vlivným generálem Chalífou Haftarem, ovládajícím východní provincie. Ačkoliv generál svou kampaň ospravedlňuje bojem proti terorismu, podle agentury Reuters důvod může být mnohem prozaičtější – snaha o kontrolu ropy.

Libye

Libye byla před revolucí třetím největším vývozcem ropy v Africe. Dokázala vytěžit 1,6 miliónu barelů za den. V květnu 2014 klesl počet na 150 000 barelů za den. V současnosti Reuters odhaduje, že Libye dokáže vytěžit 1,1 miliónu barelů za den.

Jednotlivé frakce libyjské občanské války se pokoušely o získání lukrativních ropných polí. Dobře věděli, že jim to dává větší prostor pro vyjednávání s jejich oponenty i potencionálními spojenci. Nejúspěšnější byl právě generál Haftar, který dokázal získat velká ropná pole na východě země v roce 2016 a tento rok dobyl i ropná pole na jihu země.

Nicméně, hlavní zdroje příjmů z ropy jdou stále do libyjského ropného gigantu National Oil Corporation, který sídlí v Tripolisu. National Oil Corporation dohlíží na všechny operace na poli ropy a zemního plynu a jediným prodejcem libyjské ropy do zahraničí. Výnosy z ropy, které v roce 2018 vzrostly o 80% na 24,5 miliard dolarů, šly do centrální banky v Tripolisu.

Utržené finanční prostředky následně centrální banka rozděluje do celé země a platí z nich veřejné platy. Východní frakce v čele s Haftarovou Libyjskou národní armádou (LNA) si opakovaně stěžují, že dostávají méně než si zaslouží a že banky z Tripolisu jsou zkorumpované a favorizují západní frakce.

Kolísání produkce ropy vedlo k poklesu životní úrovně, které se zvláště dotklo východní části země. Zdejší frakce přistoupily k tisku bankovek v Rusku a prodeji dluhopisů v hodnotě více než 23 miliard dolarů. Pokoušeli se též o ustanovené vlastní National Oil Corporation, ale bez většího úspěchu.

Zahraniční aktéři

Boj o ropu v Libyi přitahuje další aktéry. Italský energetický koncern Enel a jeho francouzský protějšek Total mají v National Oil Corporation své ekonomické podíly. Jejich vlády ale jsou ohledně řešení situace v Libyi v rozporu. Francie je obviňována z podpory Haftara kvůli svým ropným aktivům, které jsou převážně na východě země. Itálie naopak podporuje centrální vládu a bojí se, že zmatek rozpoutaný tažením LNA na Tripolis povede k dalšímu rozpoutání migrační vlny přes Středozemní moře, která po uzavření dohody s Libyí se takřka zastavila.

Obchodní zájmy v Libyi má i Rusko, které podobně jako Francie spolupracuje s National Oil Corporation, od které vykupuje nezpracovanou ropu, a která má zároveň zájem o ropná pole na východě země. Rusko se stále pokouší o obnovu velkých obchodů v této oblasti, kterou mělo s Libyí před revolucí.

Rusko se kromě toho též pokouší o obnovu zbrojních obchodů. Je považováno, navzdory embargu OSN, za hlavního dodavatele zbraní LNA. Ačkoliv se Rusko oficiálně tváří neutrálně, podle mnohých analytiků je jasné, že Haftar je „člověk Moskvy“.

Přirozenou otázkou pak, zda-li by z něj Rusko chtělo učinit druhého Bašára al-Asada a z Libye druhou Sýrii. Ve své analýze pro stanici Deutsche Welle ruský vojenský analytik Pavel Felgenhauer tvrdí, že je to nepravděpodobné. Rusko není Sovětský svaz a nemá sílu, aby mohlo masivně vojensky podporovat dvě země najednou. Na rozdíl od Sýrie a Venezuely zde není jasný kandidát, u kterého by bylo jasné, že je podporovaný USA, což ovlivňuje veškeré strategické myšlení Ruska. A Rusko si též uvědomuje, že Libye je obrovský chaos, který hrozí pohltit každého, kdo se v něm pokusí více angažovat.

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Po sebevražedném útoku v somálské metropoli sedm mrtvých a 10 zraněných

10.05.2021 10:21 Aktualizováno Sedm lidí zahynulo a deset dalších utrpělo zranění při nedělním sebevražedném útoku na policejní…

Související:

Právě se děje