Súdánští demonstranti se utábořili u ministerstva obrany. Zakročí armáda?

Tisícovky súdánských demonstrantů se po čtvrtečním svržení prezidenta Umara Bašíra armádou utábořily u ministerstva obrany v Chartúmu. Podle agentury Reuters požadují vytvoření civilní vlády a svým počínáním se vzpírají zákazu vycházení vyhlášenému ve čtvrtek vojenským režimem. Do čela vojenské přechodné rady Súdánu se mezitím v noci na dnešek postavil dosavadní ministr obrany, viceprezident a vůdce převratu Avad ibn Auf.

Umar Bašír
doporučujeme

Demonstranti, kteří se u ministerstva obrany i přes noc účastnili protestu vsedě, vyzývají mimo jiné k hromadným pátečním modlitbám po svržení autokratického prezidenta, jenž africké zemi vládl 30 let.

V posledních čtyřech měsících demonstranti protestovali proti Bašírovi. Nyní ale odmítají rozhodnutí zřídit přechodnou vojenskou radu, která má zemi vládnout následující dva roky a až na konci přechodného období se mají uskutečnit volby. Naopak chtějí pokračovat v protestech, dokud nebude ustavena civilní vláda.

Podle agentury AP není jasné, zda se armáda chystá proti protestujícím zasáhnout. Nálada v davu je zjevně slavnostní. Demonstranti hrají hudbu a zpívají a vyzývají k odstoupení i ibn Aufa, který je na americkém sankčním seznamu kvůli genocidě v západosúdánské provincii Dárfúr.

Aktivisté se žlutými reflexními vestami dnes ráno řídili dopravu kolem areálu ministerstva obrany a zablokovali důležitý most v centru Chartúmu.

Ibn Auf ve čtvrtek v televizi prohlásil, že Bašír je držen na "bezpečném místě" a že zemi nyní povede vojenská rada. Podle zdrojů agentury Reuters je Bašír "ostře střežen" v prezidentské rezidenci.

Ibn Auf rovněž vyhlásil mimořádný stav, celonárodní příměří či zákaz vycházení od 22:00 do 4:00.

Světové mocnosti, včetně USA a Británie, uvedly, že podporují pokojnou a demokratickou transformaci v Súdánu dříve než za dva roky. Komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala súdánské úřady k propuštění lidí zadržovaných kvůli pokojným protestům a k vyšetření použití síly proti demonstracím, které se v zemi konaly od prosince. Bacheletová zdůraznila, že Súdán nyní zažívá nejistotu a vyzvala úřady, aby se zdržely použití síly proti pokojným protestům.

Také Bašír se dostal k moci 30. června 1989 vojenským převratem, kdy svrhl civilní vládu Sádika Mahdího. Poté začal tento voják z povolání budovat radikální islámský stát. Země pod jeho vedením byla opakovaně kritizována za porušování lidských práv: mučení, popravy, znásilňování a obchod s dětmi. Zároveň se však v roce 2005 zasloužil o ukončení 22leté občanské války mezi severem a jihem země, která si vyžádala na dva miliony obětí. Umožnil také vyhlášení nezávislosti Jižního Súdánu v roce 2011.

Bašír byl jedinou úřadující hlavou státu, kterou Mezinárodní trestní soud (ICC) obvinil z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů, a to kvůli konfliktu v západosúdánské provincii Dárfúr.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama