V Súdánu pokračují demonstrace, vojenská vláda nevydá Bašíra do Haagu

Nová súdánská vojenská rada chce vytvořit atmosféru pokojného dialogu, bude mluvit s politickými skupinami a příští vládu by podle ní měla sestávat z civilistů. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil před novináři šéf politického výboru přechodné vojenské rady Umar Zajn Ábidín den poté, co armáda v Súdánu sesadila dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Dnes vojenská rada uvedla, že ho nevydá do Haagu, kde je obviněn z genocidy. Tisíce lidí v Chartúmu nadále demonstrují a požadují vytvoření civilní vlády.

Umar Bašír

Zajn Ábidín řekl, že vojenská rada se chystá navázat dialog s protestujícími před ministerstvem obrany. Přechodná rada podle něj "nebude lidem nic vnucovat" a ještě dnes chce zahájit dialog s jednotlivými politickými skupinami, s výjimkou dosavadní vládní strany Národní kongres, jíž ale podle Ábidína bude umožněna účast v příštích volbách.

Představitel vojenského režimu slíbil, že vojenská rada nebude do civilní vlády zasahovat, ale uvedl, že ministerstva obrany a vnitra budou pod kontrolou rady.

"Jsme ochránci požadavků lidu na základě konsensu politických subjektů," uvedl Ábidín. Zdůraznil, že přechodné období, které bylo vyhlášeno až na dva roky, může trvat třeba jen měsíc. Zajn Ábidín také řekl, že Bašír, viněný z válečných zločinů, nebude vydán do zahraničí, dokud bude rada u moci. Mohl by však být postaven před soud přímo v Súdánu. "Možná ho budeme soudit, ale nevydáme ho," poznamenal Zajn Ábidín.

V posledních čtyřech měsících demonstranti protestovali proti autokratickému prezidentovi. Od čtvrtka ale odmítají rozhodnutí zřídit přechodnou vojenskou radu, která má podle čtvrtečního prohlášení zemi vládnout následující dva roky a až na konci přechodného období se mají uskutečnit volby. Chtějí pokračovat v protestech, dokud nebude ustavena civilní vláda.

Hlavní skupina organizující protesty v zemi dnes slib vojenské rady předat do dvou let moc civilní vládě a zvolenému prezidentovi odmítla s tím, že "armáda není schopna zajistit změnu". Sdružení súdánských odborníků (SPA) zopakovalo požadavek, aby byla moc okamžitě předána "přechodné civilní vládě".

Nálada v davu byla dnes ráno slavnostní. Demonstranti zpívali a vyzývali k odstoupení šéfa vojenské přechodné rady, dosavadního ministra obrany Avada ibn Aufa, který je na americkém sankčním seznamu kvůli genocidě v západosúdánské provincii Dárfúr. Aktivisté se žlutými reflexními vestami řídili dopravu kolem areálu ministerstva obrany a zablokovali důležitý most v centru Chartúmu. Zajn Ábidín dnes prohlásil, že vojenská rada nepřipustí uzavírání silnic a mostů protestujícími.

Ibn Auf ve čtvrtek vyhlásil mimořádný stav, celonárodní příměří či zákaz vycházení od 22:00 do 04:00. V televizi rovněž oznámil, že Bašír je držen na "bezpečném místě" a že zemi nyní povede vojenská rada.

Světové mocnosti, včetně USA a Británie, uvedly, že podporují pokojnou a demokratickou transformaci v Súdánu dříve než za dva roky. Komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová vyzvala súdánské úřady k propuštění lidí zadržovaných kvůli pokojným protestům a k vyšetření použití síly proti demonstracím, které se konaly od prosince. Šéf politického výboru slíbil, že ti, kteří zabíjeli demonstranty, budou postaveni před soud.

Také Bašír se dostal k moci 30. června 1989 vojenským převratem. Poté začal tento voják z povolání budovat radikální islámský stát. Země pod jeho vedením byla opakovaně kritizována za porušování lidských práv: mučení, popravy, znásilňování a obchod s dětmi.

Bašír byl jedinou úřadující hlavou státu, kterou Mezinárodní trestní soud (ICC) obvinil z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů, a to kvůli konfliktu v západosúdánské provincii Dárfúr. Úřad Bacheletové dnes Chartúm vyzval ke spolupráci s ICC, který předtím na sesazeného Bašíra vydal zatykač.

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Po sebevražedném útoku v somálské metropoli sedm mrtvých a 10 zraněných

10.05.2021 10:21 Aktualizováno Sedm lidí zahynulo a deset dalších utrpělo zranění při nedělním sebevražedném útoku na policejní…

Související:

Právě se děje