Cyklón Idai zdevastoval Mosambik, způsobil škody za miliardy dolarů

Ničivý cyklón Idai, který v březnu zasáhl Mosambik, Zimbabwe a Malawi, způsobil v těchto afrických zemích škody za více než dvě miliardy dolarů (asi 45 miliard korun). Vyplývá to z předběžného odhadu Světové banky, který zahrnuje škody způsobené na infrastruktuře a dopady na život lidí, napsal dnes britský list The Guardian.

Cyklon Idai
doporučujeme

Cyklón Idai si ve třech zemích na jihovýchodě Afriky vyžádal životy více než 1000 lidí. V Mosambiku následně propukla epidemie cholery, kterou se nakazilo přes 3500 lidí.

Bouře se zformovala u východního pobřeží Mosambiku na začátku března, poté způsobila ve třech zemích záplavy a v polovině března udeřil cyklón plnou silou. Vítr, který bouři provázel, dosahoval rychlosti až 200 kilometrů za hodinu. Nejhůře byl postižen mosambický přístav Beira, který byl z 90 procent zničen.

Podle Světové banky katastrofou byly postiženy celkem asi tři miliony lidí. Cyklón zničil také koridor, který spojoval mosambické město Beira se sousedním Zimbabwe, Malawi a Zambií. Narušil se tak regionální obchod a dodávky paliva, pšenice a dalšího zboží.

OSN nyní žádá dárce o 282 milionů dolarů (zhruba 6,3 miliardy korun) na financování pomoci v následujících třech měsících.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama