Převrat v Súdánu: Organizátoři protestů jednali s vojáky o civilní vládě

Zástupci politických stran a hnutí, které organizují protesty v Súdánu, se dnes poprvé sešli s představiteli armády, napsala agentura AP. Jednali o civilní vládě v přechodném období před volbami. Po odstoupení ministra obrany Avada ibn Aufa z čela dočasné vojenské rady rezignoval na svůj post také šéf mocné tajné služby (NISS) Saláh Guš, který stál za tvrdými zákroky proti demonstrantům při protivládních protestech. Oznámila to dnes podle zahraničních agentur vojenská rada, která se v zemi ujala vlády ve čtvrtek po svržení dlouholetého prezidenta Umara Bašíra.

Súdán
doporučujeme

Vojenská rada ve čtvrtek oznámila, že bude zemi vládnout během dvouletého přechodného období a poté mají následovat volby. Opoziční aktivisté, kteří od prosince organizují protivládní protesty, s tímto postupem však nesouhlasí. Podle nich jsou osnovatelé vojenského puče příliš blízcí někdejšímu prezidentovi a chtějí, aby se vlády v zemi ujal civilní kabinet.

Den po převratu odstoupil z čela rady ministr obrany Avad ibn Auf, který tak údajně chce zachovat jednotu ozbrojených sil. Za svého nástupce označil generála Abdala Fattáha Burhána, který doposud zastával funkci generálního inspektora ozbrojených složek.

Burhán dnes ve svém prvním televizním projevu prohlásil, že civilní kabinet by mohl vzniknout po jednáních s opozicí, a slíbil, že přechodné období bude trvat nanejvýš dva roky. Rozhodl se také zrušit zákaz nočního vycházení, který vyhlásil jeho předchůdce, a nařídil propustit uvězněné demonstranty a osoby zadržené během výjimečného stavu, jenž vyhlásil Bašír.

Desetičlenná delegace zástupců politických stran a hnutí, které stojí za protesty, předložila dnes vojenské radě "požadavky lidu". Agentura Reuters dříve napsala, že s nimi má jednat nový šéf rady generál Burhán. Jeden z členů delegace agentuře AP řekl, že chtějí, aby zemi v přechodném období vládla civilní rada, vláda i zákonodárný sbor.

Guš byl po prezidentovi Bašírovi nejvlivnější osobou v zemi. Aktivisté ho viní mimo jiné ze smrti demonstrantů, kteří protestovali proti vládě vojenské rady. Agentura AP s odvoláním na místní média uvedla, že Guš svou rezignaci předložil už v pátek. Další podrobnosti neposkytla.

Podle opozičních aktivistů zahynulo po čtvrtečním armádním převratu 16 lidí, včetně jednoho vojáka. Za jejich smrtí údajně stojí režimní síly. Místní policie ale tvrdí, že oběti zabila zbloudilá kulka. Při protivládních protestech bylo od čtvrtka navíc dalších 20 lidí zraněno, dodaly úřady.

Bašír byl prezidentem Súdánu od vojenského převratu v létě roku 1989. Jeho čtvrtečnímu zatčení předcházely měsíce nepokojů zejména kvůli růstu cen. Podle vojenských představitelů je exprezident nyní v domácím vězení v súdánské metropoli Chartúmu do doby, než stane před soudem. Z jakých zločinů ho obviní, zatím tito představitelé neupřesnili.

Témata: Súdán | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama