Krize v Súdánu pokračuje: Armáda slíbila civilní vládu, opozici to nestačí

Vojenská rada, která minulý týden v Súdánu po svržení dlouholeté hlavy státu Umara Bašíra převzala moc, jmenuje civilního premiéra a vládu, ale ne prezidenta. S odvoláním na armádního mluvčího to uvedla agentura AP. Protestující opozici ale tento krok neuspokojil - požaduje plné předání moci. Armáda se dnes podle agentury DPA neúspěšně pokusila odstranit části protestní blokády před centrálou ozbrojených sil. Africká unie pohrozila Súdánu zrušením členství, pokud generálové do 15 dnů nepředají moc civilní vládě.

Súdán, ilustrační foto

Mluvčí armády Šamseldin Kibaši v projevu přenášeném súdánskou televizí v noci na dnešek vyzval opozici, aby vybrala nového premiéra. Prohlášení přišlo po druhém dnu vyjednávání armádních špiček s organizátory několik měsíců trvajících protestů, které vedly k pádu Bašírova režimu.

Tisíce Súdánců však pokračují v protestu, při němž od soboty okupují prostranství před sídlem armády a požadují "okamžitý a bezpodmínečný" přechod k plně civilní vládě s mandátem na čtyři roky.

Opoziční politické strany a spolky ve společném prohlášení vydaném v neděli uvedly, že zůstanou v ulicích, dokud jejich požadavky nebudou splněny. Předání vlády do rukou civilistů označily za "první krok k pádu režimu".

Armádní představitelé slíbili, že proti demonstrantům nezasáhnou, podle DPA ale dnes armáda učinila neúspěšný pokus odstranit části blokády tvořené sedícími protestujícími před centrálou ozbrojených sil v Chartúmu. Organizátoři protestů z odborového svazu SPA vyzvali své příznivce, aby blokádu ještě posílili, a bránili tak "vymoženosti" revoluce.

Večer zástupci SPA dál vystupňovali tlak na vůdce armády a podle agentury Reuters předložili seznam požadavků ohledně hlubších a rychlejších změn. Pokud nebudou tyto požadavky splněny, protesty se budou ještě stupňovat a skupina se nezapojí do příští přechodné vlády, řekl agentuře Reuters jeden ze zástupců SPA.

Vojenská rada dnes zároveň nechala pozatýkat bývalé členy súdánského vládního kabinetu, čímž částečně vyšla vstříc požadavkům opozice, která žádá potrestání čelných představitelů Bašírova režimu a zmrazení jejich majetku. Oznámila také reorganizaci tajné služby, do jejíhož čela dosadila nového člověka.

Radu jmenovala armáda po čtvrtečním puči proti 30 let vládnoucímu prezidentovi Bašírovi, jehož umístila do domácího vězení v metropoli Chártúmu do doby, než stane před soudem. Fungovat by měla do voleb, které se podle představ armádních pučistů budou konat nejdéle za dva roky. Demonstranti se však obávají, že vojáci se budou chtít u moci udržet déle a budou pokračovat v Bašírově autoritativním způsobu vládnutí.

Mezitím narůstá i mezinárodní tlak na urychlené vytvoření přechodné vlády. Britský velvyslanec v Súdánu Irfan Siddiq dnes po setkání s jedním z generálů prohlásil, že nejvyšší prioritou je nenásilí. Také Británie požaduje urychlené vytvoření civilní přechodné vlády transparentním způsobem, zdůraznil Siddiq na twitteru. Generálové podle súdánské agentury Sunda vedou rozhovory například i s velvyslancem EU Jean-Michelem Dumondem.

Africká unie (AU) dnes vyzvala vedení súdánské armády k předání moci civilní vládě do 15 dní, jinak zemi až do obnovení ústavního pořádku pozastaví členství, prohlásila bezpečnostní rada AU. Cílem musí být podle AU co nejrychlejší konání svobodných, spravedlivých a transparentních voleb.

Čeští vojáci najeli v Mali s vozem na výbušninu

19.06.2021 16:38 Aktualizováno České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku,…

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

19.06.2021 15:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v…

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Související:

Právě se děje