Krize v Súdánu pokračuje: Armáda slíbila civilní vládu, opozici to nestačí

Vojenská rada, která minulý týden v Súdánu po svržení dlouholeté hlavy státu Umara Bašíra převzala moc, jmenuje civilního premiéra a vládu, ale ne prezidenta. S odvoláním na armádního mluvčího to uvedla agentura AP. Protestující opozici ale tento krok neuspokojil - požaduje plné předání moci. Armáda se dnes podle agentury DPA neúspěšně pokusila odstranit části protestní blokády před centrálou ozbrojených sil. Africká unie pohrozila Súdánu zrušením členství, pokud generálové do 15 dnů nepředají moc civilní vládě.

Přidejte svůj názor

Súdán, ilustrační foto
doporučujeme

Mluvčí armády Šamseldin Kibaši v projevu přenášeném súdánskou televizí v noci na dnešek vyzval opozici, aby vybrala nového premiéra. Prohlášení přišlo po druhém dnu vyjednávání armádních špiček s organizátory několik měsíců trvajících protestů, které vedly k pádu Bašírova režimu.

Tisíce Súdánců však pokračují v protestu, při němž od soboty okupují prostranství před sídlem armády a požadují "okamžitý a bezpodmínečný" přechod k plně civilní vládě s mandátem na čtyři roky.

Opoziční politické strany a spolky ve společném prohlášení vydaném v neděli uvedly, že zůstanou v ulicích, dokud jejich požadavky nebudou splněny. Předání vlády do rukou civilistů označily za "první krok k pádu režimu".

Armádní představitelé slíbili, že proti demonstrantům nezasáhnou, podle DPA ale dnes armáda učinila neúspěšný pokus odstranit části blokády tvořené sedícími protestujícími před centrálou ozbrojených sil v Chartúmu. Organizátoři protestů z odborového svazu SPA vyzvali své příznivce, aby blokádu ještě posílili, a bránili tak "vymoženosti" revoluce.

Večer zástupci SPA dál vystupňovali tlak na vůdce armády a podle agentury Reuters předložili seznam požadavků ohledně hlubších a rychlejších změn. Pokud nebudou tyto požadavky splněny, protesty se budou ještě stupňovat a skupina se nezapojí do příští přechodné vlády, řekl agentuře Reuters jeden ze zástupců SPA.

Vojenská rada dnes zároveň nechala pozatýkat bývalé členy súdánského vládního kabinetu, čímž částečně vyšla vstříc požadavkům opozice, která žádá potrestání čelných představitelů Bašírova režimu a zmrazení jejich majetku. Oznámila také reorganizaci tajné služby, do jejíhož čela dosadila nového člověka.

Radu jmenovala armáda po čtvrtečním puči proti 30 let vládnoucímu prezidentovi Bašírovi, jehož umístila do domácího vězení v metropoli Chártúmu do doby, než stane před soudem. Fungovat by měla do voleb, které se podle představ armádních pučistů budou konat nejdéle za dva roky. Demonstranti se však obávají, že vojáci se budou chtít u moci udržet déle a budou pokračovat v Bašírově autoritativním způsobu vládnutí.

Mezitím narůstá i mezinárodní tlak na urychlené vytvoření přechodné vlády. Britský velvyslanec v Súdánu Irfan Siddiq dnes po setkání s jedním z generálů prohlásil, že nejvyšší prioritou je nenásilí. Také Británie požaduje urychlené vytvoření civilní přechodné vlády transparentním způsobem, zdůraznil Siddiq na twitteru. Generálové podle súdánské agentury Sunda vedou rozhovory například i s velvyslancem EU Jean-Michelem Dumondem.

Africká unie (AU) dnes vyzvala vedení súdánské armády k předání moci civilní vládě do 15 dní, jinak zemi až do obnovení ústavního pořádku pozastaví členství, prohlásila bezpečnostní rada AU. Cílem musí být podle AU co nejrychlejší konání svobodných, spravedlivých a transparentních voleb.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdy skončí epidemie eboly? Konžský prezident prozradil datum

15.11.2019 18:44 Současnou epidemii virového onemocnění ebola, která zuří na severovýchodě Konga už od srpna 2018,…

Petříček navštívil Etiopii. České projekty pomáhají ve vzdělání i přístupu…

13.11.2019 16:29 Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes při návštěvě Etiopie uvedl, že české rozvojové projekty…

Francouzská armáda zabila jednoho z vůdců džihádistů v Mali

06.11.2019 07:55 Francouzští vojáci zabili vůdce džihádistické organizace v Mali Aliho Majšúa. S odvoláním na…

Nigerijská policie osvobodila 259 lidí z islámského zařízení

05.11.2019 14:30 Nigerijská policie osvobodila 259 lidí, kteří byli proti své vůli drženi v islámském nápravném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama