Školačky pomalovaly fotku prezidenta Burundi, byly zatčeny

Tři školačky ve středoafrickém státu Burundi, které v učebnicích pomalovaly fotografie prezidenta Pierra Nkurunzizy, byly zatčeny, na šest dní zadrženy a následně vyloučeny ze školy, informovala stanice CNN. Děvčata jsou již na svobodě, čelí ale obvinění z urážky hlavy státu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Burundi
doporučujeme

Podle oficiálního vyjádření školy porušily studentky školní řád "paděláním svých učebnic". Od začátku příštího školního roku se budou muset vzdělávat v jiné škole.

Lewis Mudge z lidskoprávní organizace Human Rights Watch řekl CNN, že škola svým jednáním zasahuje do práva dětí na vzdělávání. "Je to ukázkou toho, do jaké míry jsou školy v Burundi zpolitizované," dodal.

V roce 2016 zatkla tajná služba osm chlapců za to, že do učebnic psali hesla kritická k prezidentovi, další stovky dětí z různých škol byly vyloučeny za čmárání na Nkurunzizovy fotografie.

Nkurunziza byl v roce 2015 potřetí zvolen do prezidentské funkce, volbu však provázely masivní protesty, protože ústava umožňuje prezidentovi sloužit pouze dvě volební období. Ústavní soud však rozhodl, že prezident byl poprvé zvolen parlamentem, a má tedy právo být znovu zvolen občany. Během protestů přišlo o život několik desítek lidí a více než 170.000 jich opustilo zemi.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Tripolisu se střílelo, několik migrantů bylo zraněno

23.04.2019 20:02 Migranti v záchytném centru v libyjském hlavním městě Tripolisu byli vážně zraněni při střelbě. S…

Gorily zapózovaly na selfie se svými zachránci. Fotka je hitem internetu

23.04.2019 08:14 Dvě gorily v Kongu zapózovaly na selfie s ochránci přírody, kteří je zachránili před pytláky.…

Haftar zpomalil tažení na Tripolis. Prý kvůli civilistům, na útěku jich je…

22.04.2019 16:17 Samozvaná Libyjská národní armáda (LNA) polního maršála Chalífy Haftara zpomalila tažení na…

Jak získávají teroristé zbraně? Od těch, co s nimi bojují

21.04.2019 20:15 Aktualizováno Každé vítězství teroristických a povstaleckých skupin jim dává další výhodu. Od poražených nepřátel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama