Školačky pomalovaly fotku prezidenta Burundi, byly zatčeny

Tři školačky ve středoafrickém státu Burundi, které v učebnicích pomalovaly fotografie prezidenta Pierra Nkurunzizy, byly zatčeny, na šest dní zadrženy a následně vyloučeny ze školy, informovala stanice CNN. Děvčata jsou již na svobodě, čelí ale obvinění z urážky hlavy státu.

Burundi
doporučujeme

Podle oficiálního vyjádření školy porušily studentky školní řád "paděláním svých učebnic". Od začátku příštího školního roku se budou muset vzdělávat v jiné škole.

Lewis Mudge z lidskoprávní organizace Human Rights Watch řekl CNN, že škola svým jednáním zasahuje do práva dětí na vzdělávání. "Je to ukázkou toho, do jaké míry jsou školy v Burundi zpolitizované," dodal.

V roce 2016 zatkla tajná služba osm chlapců za to, že do učebnic psali hesla kritická k prezidentovi, další stovky dětí z různých škol byly vyloučeny za čmárání na Nkurunzizovy fotografie.

Nkurunziza byl v roce 2015 potřetí zvolen do prezidentské funkce, volbu však provázely masivní protesty, protože ústava umožňuje prezidentovi sloužit pouze dvě volební období. Ústavní soud však rozhodl, že prezident byl poprvé zvolen parlamentem, a má tedy právo být znovu zvolen občany. Během protestů přišlo o život několik desítek lidí a více než 170.000 jich opustilo zemi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama