Hon na okolí svrženého Bašíra: V Súdánu zadrželi dva bratry exprezidenta

V Súdánu zadrželi dva bratry sesazeného prezidenta Umara Bašíra, oznámila armáda. Agentura Reuters to označila za další krok v rámci probíhající operace s cílem uvěznit "symboly předchozího režimu".

Umar Bašír
doporučujeme

Bašír byl svržen minulý čtvrtek. Nejprve ho drželi v domácím vězení, poté byl převezen do věznice s maximální ostrahou, kde je uvězněn na samotce.

Pod vojenskou či policejní kontrolu se dostaly i speciální vojenské jednotky blízké Bašírově vládní straně, prohlásil mluvčí přechodné vojenské rady, která v zemi převzala moc.

Súdánská armáda odstranila prezidenta po několikaměsíčních demonstracích veřejnosti. Tyto akce byly reakcí na zdražování paliv a potravin, postupně ale přerostly v protesty přímo proti Bašírovi, který byl u moci od roku 1989. Při zásazích policie během demonstrací zemřelo nejméně 38 lidí.

Přechodná vojenská rada by měla fungovat do voleb, které se podle představ armádních pučistů budou konat nejpozději za dva roky. Demonstranti se však obávají, že vojáci se budou chtít u moci udržet déle a budou pokračovat v Bašírově autoritativním způsobu vládnutí.

Přechodná vojenská rada by měla fungovat do voleb, které se podle představ armádních pučistů budou konat nejpozději za dva roky. Demonstranti se však obávají, že vojáci se budou chtít u moci udržet déle a budou pokračovat v Bašírově autoritativním způsobu vládnutí.

Súdánská opoziční koalice vyzvala tento týden armádu, aby ustavila vládní radu vedenou civilisty a se zastoupením armády. Vojenská rada oznámila, že je ochotná některým požadavkům demonstrantů vyhovět. Na mysli měla například boj proti korupci, avšak dala najevo, že moc oponentům nepředá.

Súdán zůstává navzdory současnému vývoji na americkém seznamu států podporujících terorismus. Dnes americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že USA podporují demokratickou a mírovou změnu režimu pod vedením civilistů, kteří budou reprezentovat všechny Súdánce. Mluvčí ministerstva Morgan Ortagusová zopakovala, že Súdán na seznamu sponzorů terorismu zůstává. Dodala, že politika Washingtonu vůči Súdánu bude založena na vývoji a činech přechodných institucí. Za kladné USA považují rozhodnutí o propuštění politických vězňů a zrušení zákazu vycházení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama