Ozbrojenci zaútočili na Haftarovu základnu, boje v Libyi mají už 205 obětí

Neznámá ozbrojená skupina dnes zaútočila na leteckou základnu na jihu Libye, kterou kontroluje polní maršál Chalífa Haftar. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné, uvedla agentura Reuters. Haftar, který podporuje vládu na východě a kabinet v Tripolisu neuznává, dal před pár dny své Libyjské národní armádě (LNA) příkaz pochodovat na libyjské hlavní město. Násilnosti si za poslední dva týdny vyžádaly 205 obětí, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO).

Přidejte svůj názor

Chalífa Haftar
doporučujeme

Boje u základny poblíž města Sabhá na jihu Libye i nadále pokračují, uvedl tamní starosta a další místní představitelé. Žádné bližší podrobnosti ale nebyly zveřejněny. Důležitou leteckou základnu, která se nachází v odlehlé pouštní oblasti, dobyly Haftarovy jednotky teprve letos.

Libyjskou metropoli se Haftarovy síly snaží dobýt již několik dní. Pozorovatelé se obávají, že by situace mohla přerůst v plnohodnotnou občanskou válku, podobnou té, při níž byl v roce 2011 svržen bývalý dlouholetý vůdce země Muammar Kaddáfí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že během dvoutýdenních bojů již přišlo o život 205 lidí, včetně 18 civilistů. Dalších 913 jich utrpělo zranění. Podle OSN muselo kvůli násilnostem opustit své domovy více než 25.000 osob.

Libye se od svržení Kaddáfího ještě nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu samozvané Libyjské národní armády (LNA) polního maršála Haftara, neuznává vládu v Tripolisu, za níž ale stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku a ropnou společnost.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový jihoafrický prezident Ramaphosa v Pretorii složil přísahu

26.05.2019 05:04 Na rugbyovém stadionu v Pretorii dnes složil přísahu a byl uveden do funkce nový jihoafrický…

Skupina šimpanzů pojídala želvy. Vědci vše zachytili na VIDEO

24.05.2019 10:16 Skupinu šimpanzů pojídajících želví maso zachytili na video vědci v gabonském národním parku Loango…

Až 290 migrantů na nafukovacích člunech zachránila pobřežní stráž u…

24.05.2019 07:09 Libyjská pobřežní stráž dnes při dvou operacích východně od hlavního města Tripolisu zachránila 290…

Jihoafričané zvolili nového prezidenta, úřadu se ujme v sobotu

22.05.2019 18:12 Jihoafrický parlament dnes zvolil Cyrila Ramaphosu prezidentem, informovala agentura Reuters. Do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama