Na Haftara vydán zatykač, Tripolis je dále v obležení

Mezinárodně uznávaná libyjská vláda dnes vypověděla bezpečnostní dohody s Francií. Libyjské ministerstvo vnitra Francii obvinilo z podpory polního maršála Chalífy Haftara, který se svou armádou bojuje od začátku dubna o Tripolis. Vojenský generální prokurátor na něj dnes vydal zatykač.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Chalífa Haftar
doporučujeme

Kromě Haftara se zatykač týká ještě dalších šesti důstojníků z Haftarových jednotek. Jsou viněni z náletů na civilní objekty.

Haftarova Libyjská národní armáda (LNA) dosud působila na východě a jihu Libye. Haftar podporoval odpadlický parlament a vládu sídlící v Benghází. Čtvrtého dubna dal ale LNA příkaz k postupu na Tripolis. Boje si od té doby vyžádaly životy více než 200 lidí, mezi nimiž bylo 18 civilistů. Zraněno bylo téměř 1000 lidí a z domovů odešlo 25.000 Libyjců.

Ministerstvo vnitra v Tripolisu dnes oznámilo, že vláda zastavuje bilaterální bezpečnostní dohody s Francií, protože podle Tripolisu Paříž Haftara podporuje. Elysejský palác na to ale okamžitě reagoval oznámením, že Francie stojí za mezinárodně uznávanou vládou v Tripolisu.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé dnes v rozhovoru s agenturou AFP řekl, že boje o Tripolis se dostaly do mrtvého bodu. LNA sice ohlašuje postup, avšak bojová linie se zastavila několik kilometrů jižně od města. "Po prvních Haftarových úspěších jsme svědky vojenské stagnace. Po dva týdny se nic mimořádného nestalo, fronta se moc nepohnula," řekl Salamé. Podle něj stagnuje stejně jako situace na bojišti i mezinárodní diplomacie v Radě bezpečnosti OSN. Salamé řekl, že stále usiluje o názorové sjednocení na půdě OSN a prosazuje zorganizování parlamentních voleb v Libyi.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nigérie potvrdila první případ nákazy koronavirem

28.02.2020 14:45 Aktualizováno Nigerijské ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo, že se v této západoafrické zemi potvrdil…

Alžírsko hlásí první případ nakažení koronavirem, jde o Itala

25.02.2020 21:14 Alžírsko dnes zaznamenalo prvního nakaženého novým typem koronaviru na svém území. Je jím Ital,…

Vůdce AQAP v Jemenu byl zabit. Al-Káida potvrdila smrt Kásima Rimího

23.02.2020 19:19 Teroristická síť Al-Káida potvrdila smrt vůdce své odnože Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP)…

Občanská válka definitivně u konce? Jižní Súdán má novou koaliční vládu

22.02.2020 15:35 Jižní Súdán má novou koaliční vládu. Sestavit se ji podařilo díky dohodě mezi prezidentem Salvou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama