Na Haftara vydán zatykač, Tripolis je dále v obležení

Mezinárodně uznávaná libyjská vláda dnes vypověděla bezpečnostní dohody s Francií. Libyjské ministerstvo vnitra Francii obvinilo z podpory polního maršála Chalífy Haftara, který se svou armádou bojuje od začátku dubna o Tripolis. Vojenský generální prokurátor na něj dnes vydal zatykač.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Chalífa Haftar
doporučujeme

Kromě Haftara se zatykač týká ještě dalších šesti důstojníků z Haftarových jednotek. Jsou viněni z náletů na civilní objekty.

Haftarova Libyjská národní armáda (LNA) dosud působila na východě a jihu Libye. Haftar podporoval odpadlický parlament a vládu sídlící v Benghází. Čtvrtého dubna dal ale LNA příkaz k postupu na Tripolis. Boje si od té doby vyžádaly životy více než 200 lidí, mezi nimiž bylo 18 civilistů. Zraněno bylo téměř 1000 lidí a z domovů odešlo 25.000 Libyjců.

Ministerstvo vnitra v Tripolisu dnes oznámilo, že vláda zastavuje bilaterální bezpečnostní dohody s Francií, protože podle Tripolisu Paříž Haftara podporuje. Elysejský palác na to ale okamžitě reagoval oznámením, že Francie stojí za mezinárodně uznávanou vládou v Tripolisu.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé dnes v rozhovoru s agenturou AFP řekl, že boje o Tripolis se dostaly do mrtvého bodu. LNA sice ohlašuje postup, avšak bojová linie se zastavila několik kilometrů jižně od města. "Po prvních Haftarových úspěších jsme svědky vojenské stagnace. Po dva týdny se nic mimořádného nestalo, fronta se moc nepohnula," řekl Salamé. Podle něj stagnuje stejně jako situace na bojišti i mezinárodní diplomacie v Radě bezpečnosti OSN. Salamé řekl, že stále usiluje o názorové sjednocení na půdě OSN a prosazuje zorganizování parlamentních voleb v Libyi.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoafričané zvolili nového prezidenta, úřadu se ujme v sobotu

22.05.2019 18:12 Jihoafrický parlament dnes zvolil Cyrila Ramaphosu prezidentem, informovala agentura Reuters. Do…

Ozbrojenci v Nigérii zaútočili na vesnici, 20 mrtvých

22.05.2019 17:13 Nejméně 20 lidí zemřelo při úterním útoku ozbrojenců na farmářskou vesnici na severozápadě Nigérie…

JAR má nový parlament, chystá se volit prezidenta

22.05.2019 12:47 Nově zvolení poslanci jihoafrického parlamentu dnes složili přísahu. Volby, které se konaly 8.…

V Malawi proběhnou prezidentské, parlamentní i komunální volby

21.05.2019 14:52 V Malawi dnes volí prezidenta, 193 členů parlamentu a zástupce místní správy. Mandát obhajuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama