Svržený prezident Bašír stane před soudem, doma měl kufry s miliony eur

Súdánský prokurátor dnes začal vyšetřovat svrženého prezidenta Umara Bašíra kvůli podezření z finančních deliktů. S odvoláním na súdánské soudní zdroje to oznámila agentura Reuters. Bašír byl svržen 11. dubna po několikaměsíčních bouřlivých demonstracích; nyní je ve vězení a zemi vede přechodná vojenská rada.

Přidejte svůj názor

Umar Bašír
doporučujeme

Bývalý prezident je podezřelý z praní špinavých peněz a z držení nelegálně nabytých peněz. Vojenská rozvědka při prohlídce jeho domu našla kufry s více než 350.000 dolarů (osmi miliony korun) a šesti miliony eur (154 miliony korun).

"Prokurátor nařídil zatknout bývalého prezidenta, rychle ho vyslechnout a připravit proces. Zástupci prokuratury ho vyslechnou ve věznici Kobar," sdělil zdroj Reuters.

O Bašírovo vydání usiluje také Mezinárodní trestní soud (ICC), který ho chce stíhat za válečné zločiny spáchané v západosúdánském Dárfúru.

Jako prezident Bašír často připomínal své skromné začátky dítěte z chudé rodiny zemědělců.

Dnes súdánská policie podle zdrojů agentury Reuters zadržela několik vysoce postavených členů bývalé vládní strany Národní kongres. Za mřížemi skončil mimo jiné její dosavadní předseda, někdejší viceprezident či bývalý předseda parlamentu. Několik vysoce postavených politiků Národního kongresu je také v domácím vězení.

Vojenská rada rovněž oznámila, že v souladu s požadavky demonstrantů provede restrukturalizaci tajné služby a do výslužby pošle osm vysoce postavených důstojníků.

Vůdci protestů požadovali nejen sesazení dlouholetého prezidenta, ale celé administrativy, protože korupce a protežování příznivců se podle nich týká celé vlády. Vojenská rada ve středu nařídila centrální bance prověřit přesuny peněz provedené od 1. dubna a zadržet "podezřelé" fondy. Až do dalšího nařízení platí zákaz převodu vlastnictví akcií.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupina šimpanzů pojídala želvy. Vědci vše zachytili na VIDEO

24.05.2019 10:16 Skupinu šimpanzů pojídajících želví maso zachytili na video vědci v gabonském národním parku Loango…

Až 290 migrantů na nafukovacích člunech zachránila pobřežní stráž u…

24.05.2019 07:09 Libyjská pobřežní stráž dnes při dvou operacích východně od hlavního města Tripolisu zachránila 290…

Jihoafričané zvolili nového prezidenta, úřadu se ujme v sobotu

22.05.2019 18:12 Jihoafrický parlament dnes zvolil Cyrila Ramaphosu prezidentem, informovala agentura Reuters. Do…

Ozbrojenci v Nigérii zaútočili na vesnici, 20 mrtvých

22.05.2019 17:13 Nejméně 20 lidí zemřelo při úterním útoku ozbrojenců na farmářskou vesnici na severozápadě Nigérie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama