Jak získávají teroristé zbraně? Od těch, co s nimi bojují

Každé vítězství teroristických a povstaleckých skupin jim dává další výhodu. Od poražených nepřátel totiž získávají zbraně. Experti si stěžují, že odpovědné instituce s tím nic nedělají a tak prodlužují existenci občanských vále, uvádí stanice Public Radio International.

Islámští radikálové ze sekty Boko Haram

Minulý listopad bojovníci nigerijské teroristické skupiny Boko Haram napadly vojenskou základnu a zabili na tucty vojáků. Zatímco národ smutnil, povstalci oslavovali – ani ne tolik nad mrtvými nepřáteli jako nad novým vojenským vybavením, včetně čtyř tanků, které skupina úspěšnou operací získala.

Získávání zbraní a dalšího vojenského vybavení od mírových misí či regulérních vojsk není problém jen v případě Nigérie a Boko Haram, ale týká se celé Afriky, jako i Blízkého východu, upozorňuje Eric Berman, ředitel výzkumné skupiny Small Arms Survey, ve své studii o zbraních, které skončily ve špatných rukou.

Vojáci NATO např. ztratili zbraně, které končily v rukou Tálibánu. Mise EU v Libyi ztratila asi 100 zbraní a 40 000 kusů munice, které získali zloději na letišti v Tripolisu v roce 2014. Keňští vojáci ztratili více než 150 útočných pušek, 26 samopalů a 140 000 kusů munice, které si vzala teroristická skupina Aš-Šabáb.

Somálská teroristická skupina Aš-Šabáb postupuje velmi strategicky a systematicky, upozorňuje Abdi Noor Mohamed, nezávislý bezpečnostní konzultant. Uskuteční sebevražedný útok na nepřátelské síly, které je prakticky nic nestojí. Od mrtvých potom vezmou zbraně. Z nich část prodají obchodníkům a utržené peníze dají svým bojovníkům, aby utužili jejich morálku.

Naopak, nedostatek peněz i nízká morálka je důvodem, proč afričtí vojáci bojující s teroristickými skupinami tak často na ně ztrácí. Vojáci se snaží peníze získat jinými způsoby, mimo jiné právě prodejem zbraní či munice, které následně může skončit v rukou teroristů, kteří je jimi zabíjejí.

Většina velitelů o mizejícím vybavení mlčí. Podle expertů se může jednat o tisíce zbraní a milióny kusů munice. Neztrácí se jen běžné vojenské vybavení, ale i to dražší a lepší jako jsou sniperské pušky, dělostřelecké zbraně či ozbrojená vozidla.

„ Když mírová mise je přemožena, razie a počet obětí jsou hlavní titulky. Někdo však musí též sledovat, kolik zbraní, granátometů, kusů munice, vozidel, uniforem a identifikačních údajů jsou sebrány a použity v následujícím útoku“, poukazuje Paul Williams, expert na bezpečnostní hrozby z George Washington University.   

Čeští vojáci najeli v Mali s vozem na výbušninu

19.06.2021 16:38 Aktualizováno České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku,…

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

19.06.2021 15:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v…

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Související:

Právě se děje