Haftar zpomalil tažení na Tripolis. Prý kvůli civilistům, na útěku jich je 32 tisíc

Samozvaná Libyjská národní armáda (LNA) polního maršála Chalífy Haftara zpomalila tažení na Tripolis. Podle zdroje agentury AP tak činí z obav o životy civilistů. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) mezitím dnes oznámil, že boje v Libyi tento měsíc přinutily asi 32.000 lidí opustit své domovy. Při současné ofenzivě, která propukla začátkem dubna, podle nedělní bilance Světové zdravotnické organizace (WHO) přišlo o život více než 250 lidí.

Chalífa Haftar
doporučujeme

V Tripolisu sídlí vláda, která má podporu OSN. Haftarova LNA, která je spřízněná s kabinetem na východě země, zahájila tažení na hlavní město 4. dubna. Nyní hrozí, že boje se změní v občanskou válku takových rozsahů, které v roce 2011 vedly ke svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího, podotýká AP.

V neděli WHO informovala, že si současné boje vyžádaly 254 lidských životů, včetně vojáků a civilistů. Nejméně dalších 34 lidí přišlo o život za uplynulé dva dny a 1228 bylo zraněno, uvedla organizace.

Od začátku tažení, které je označováno za mocenský boj o Tripolis, Haftarovi vojáci dobyli několik měst v okolí metropole. LNA se podařilo také získat kontrolu nad starým tripoliským letištěm. Nyní se východolibyjské síly snaží dobýt dvě větší města u Tripolisu, a sice Ajn Zára a Azízíja. Bojují přitom ve čtvrti Abú Salím, která se nachází zhruba sedm kilometrů od centra hlavního města.

Vysoce postavený představitel odpadlické vlády v Benghází agentuře AP sdělil, že Haftarova LNA své tažení zpomalila kvůli obavám o bezpečí asi tří milionů civilistů žijících na okrají Tripolisu. Kdyby nešlo o civilisty, boje by podle tohoto zdroje netrvaly ani týden.

"Armáda (LNA) se dnes nachází asi 20 kilometrů od Tripolisu. Má pod kontrolou (staré) letiště a most, který spojuje letiště s centrem," uvedl. Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa telefonicky hovořit s Haftarem pak označil za krok správným směrem. Bílý dům v pátečním prohlášení uvedl, že Trump a Haftar mluvili o "společné vizi, kdy Libye přejde ke stabilnímu, demokratickému politickému systému".

Trump podle svého úřadu s libyjským polním velitelem probral "současné protiteroristické snažení" a ocenil "významnou roli polního maršála Haftara v boji proti terorismu a zabezpečení zásob ropy v Libyi".

Libye se od svržení Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu LNA, neuznává vládu v Tripolisu, za níž ale stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku a ropnou společnost. Haftar se zavázal, že zemi sjednotí a v minulosti vedl několik ofenziv proti islamistům a rivalům ve východní Libyi. Podpořily ho Spojené arabské emiráty, Egypt, Rusko či Francie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama