Mosambik zasáhne další cyklón. Už řádí na Komorách

Silná tropická bouře má v pátek zasáhnout Mosambik, který se stále vzpamatovává z ničivého cyklónu Idai, jenž zasáhl oblast minulý měsíc. Místní úřady nyní evakuovaly z regionu nejméně 5000 lidí. Blížící se cyklón Kenneth v noci na dnešek udeřil na Komorských ostrovech, kde si vyžádal nejméně tři oběti. Poryvy větru dosahovaly podle agentury Reuters rychlosti až 140 kilometrů za hodinu.

Cyklon Idai
doporučujeme

Bouře způsobila výpadky elektřiny na severu největšího z Komorských ostrovů Ngazidja, v metropoli Moroni a na ostrově Nzwani. Vítr poničil také stromy a řadu domů. Uzavřeny dnes zůstaly místní úřady a školy.

Silné přívalové deště, které mohou způsobit povodně, by měly v pátek zasáhnout severní část Mosambiku a jih Tanzanie. Mosambické úřady ve středu varovaly, že kvůli dešti by se mohla vylít voda z koryt pěti řek. Vlny na pobřeží by mohly dosahovat do výšky devíti metrů. V ohrožení života by tak mohlo být 680.000 lidí.

Záchranáři v Mosambiku začali evakuovat místní obyvatele, kteří i přes varování úřadů odmítli opustit své domovy. Do bezpečnějších přístřešků bylo převezeno nejméně 5000 lidí.

Cyklón Idai, který byl podle OSN nejničivější bouří na jižní polokouli, zasáhl v polovině března kromě Mosambiku také sousední Zimbabwe a Malawi a vyžádal si v regionu více než 1000 obětí na životech. V Mosambiku zdevastoval především přístav Beira ve střední části země. Kvůli nízko položenému pobřeží patří Mosambik k zemím, které jsou nejvíce ohroženy stoupáním hladin moří a oceánů způsobeným globálním oteplováním.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama