Cyklon Kenneth decimuje Mosambik, vyžádal si osm obětí

Cyklon Kenneth si v Mosambiku a v ostrovním státě Komory vyžádal nejméně osm mrtvých a napáchal rozsáhlé škody. Jen v Mosambiku zahynulo pět lidí, informovaly dnes místní úřady a Světová meteorologická organizace (WMO). Vzhledem k očekávaným prudkým dešťům varoval Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA), že v příštích dnech hrozí v oblasti záplavy a sesuvy půdy. Humanitární pracovníci varovali také před rozšířením nemocí.

Přidejte svůj názor

Cyklon Kenneth
doporučujeme

Mosambická vláda dnes vyzvala obyvatele ohrožených oblastí, aby se okamžitě uchýlili na výše položená místa kvůli očekávaným záplavám a sesuvům, uvedla agentura AP.

Přibližně 3500 domů v částech nejsevernější mosambické provincie Cabo Delgado už bylo částečně nebo zcela zničeno. Přerušeny byly také dodávky elektřiny a některé silnice jsou neprůjezdné. V oblasti se zřítil nejméně jeden významný most. Ohroženo by mohlo být na 700.000 lidí.

Cyklon o síle pátého, nejvyššího stupně se nejdříve přehnal přes Komory a v noci na pátek dorazil na pevninu na severu Mosambiku. Bouře pak zeslábla, ale dál ohrožuje lidské životy i majetek.

"Podle předpovědi počasí nás čekají prudké lijáky po dlouhou dobu. Děláme si starosti kvůli přívalovým povodním a sesuvům půdy v nejbližší době, pokud nastanou dlouhodobé záplavy, i kvůli nemocem, které jsou přenášeny vodou," řekl mluvčí Červeného kříže v Mosambiku Matthew Carter.

Cyklon Kenneth podle OSN zasáhl přibližně 112.000 lidí. Mosambická vláda zatím poskytla bezpečné útočiště 30.000 lidí. Zvlášť silné obavy jsou o obce, s nimiž dosud nebyl navázán kontakt, řekl Antonio Carabante z Červeného kříže.

Na Komorách bylo mimo jiné nejméně 20 lidí zraněno a poničeno mnoho vesnic. Nejméně 1000 lidí tak přišlo o střechu nad hlavou.

V polovině března zasáhl Mosambik a také sousední Zimbabwe a Malawi ničivý cyklon Idai a vyžádal si v regionu více než 1000 obětí na životech. V Mosambiku zdevastoval zejména přístav Beira ve střední části země.

Kvůli nízko položenému pobřeží patří Mosambik k zemím, které jsou nejvíce ohroženy stoupající hladinou moří a oceánů v důsledku globálního oteplování.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exploze v egyptské Gíze: Výbuch zasáhl autobus s turisty

19.05.2019 15:44 Aktualizováno Nedaleko Velkého egyptského muzea u Gízy došlo k výbuchu. Zraněno při něm bylo 16 lidí - převážně…

Přežijí žirafy lidstvo? Pytlačení a lov pro trofeje decimují jejich…

19.05.2019 08:27 Přežijí žirafy lidstvo? Jsou stejně kultovní jako lvi, nosorožci a sloni a jejich dlouhodobá…

V Tripolisu byly možná spáchány válečné zločiny, varují aktivisté

16.05.2019 20:57 Aktualizováno Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International obvinila ozbrojence v Tripolisu z útoků…

Egyptská armáda zasáhla na Sinájském poloostrově, zabito bylo 47 radikálů

16.05.2019 15:06 Egyptské bezpečnostní složky zabily v uplynulých dnech na Sinajském poloostrově 47 radikálů.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama