Mosambik devastuje další cyklon: Počet mrtvých roste, obnova země přijde na miliony dolarů

Počet obětí ničivého cyklonu Kenneth, který minulý týden zasáhl Mosambik a přinesl destruktivní záplavy, stoupl z pěti na 38. S odvoláním na dnešní sdělení mosambických úřadů to napsala agentura Reuters. OSN v neděli oznámila, že Mosambiku a ostrovnímu státu Komory, které zasáhl cyklon, dá na obnovu infrastruktury a zajištění potravin a vody 13 milionů dolarů (299 milionů korun) z fondu na krizové situace. Mosambik se stále vzpamatovává z mohutného cyklonu Idai, jenž postihl v březnu především jižní část tohoto jihoafrického státu.

Přidejte svůj názor

Cyklon Kenneth
doporučujeme

Cyklon Kenneth udeřil na severomosambickou provincii Cabo Delgado ve čtvrtek. Živel provázel vítr o rychlosti 280 kilometrů za hodinu a silný déšť, který způsobil záplavy a ničil celé vesnice. Přibližně 3500 domů v částech nejsevernější mosambické provincie Cabo Delgado bylo částečně nebo zcela zničeno. Přerušeny byly také dodávky elektřiny a některé silnice jsou neprůjezdné. V oblasti se zřítil nejméně jeden významný most.

Podle meteorologů může cyklon Kenneth přinést až dvojnásobný úhrn srážek oproti jeho předchůdci cyklonu Idai. Záplavy již komplikují humanitární operace, napsala agentura AP, podle které se do některých z nejvíce postižených oblastí nepodařilo dopravit jídlo a provizorní přístřešky.

Silně pršet v Mosambiku má podle představitelky Světového potravinového programu ještě čtyři dny, což vyvolává mezi humanitárními pracovníky obavy. Déšť podle BBC může ohrozit asi 700.000 lidí žijících v zasažených oblastech.

Světová banka odhaduje, že Mosambik a další státy zasažené cyklonem budou na obnovu potřebovat asi dvě miliardy dolarů. V Mosambiku zároveň hrozí epidemie cholery, jelikož živel v místech znemožnil přístup k čisté vodě.

V polovině března zasáhl Mosambik a také sousední Zimbabwe a Malawi ničivý cyklon Idai a vyžádal si v regionu více než 1000 obětí na životech. V Mosambiku zdevastoval například přístav Beira ve střední části země.

Kvůli nízko položenému pobřeží patří Mosambik k zemím, které jsou nejvíce ohroženy stoupající hladinou moří a oceánů v důsledku globálního oteplování.

V dubnu dal Mezinárodní měnový fond (MMF) Mosambiku úvěrový příslib ve výši 118,2 milionu dolarů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rada OSN pro lidská práva má 14 nových členů, je mezi nimi i Polsko a Súdán

18.10.2019 12:18 Včera, 17. října, se na půdě newyorského Generálního shromáždění OSN volili noví členové Rady pro…

V Hurghadě zemřela Češka. Tělo Pavlíny našli až po několika dnech

18.10.2019 11:24 V egyptské Hurghadě před několika dny zemřela osmatřicetiletá žena z České republiky. Její tělo…

Evropu zasáhne další vlna uprchlíků? Prezident Nigeru promluvil o islámu a…

17.10.2019 16:47 Za vysokou porodnost v Nigeru může špatné pochopení islámu. Ve dnes zveřejněném rozhovoru s…

Krejčíř za mřížemi trpí? Česká diplomacie poslala do věznice v JAR kontrolu

15.10.2019 07:32 Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama