Mosambik devastuje další cyklon: Počet mrtvých roste, obnova země přijde na miliony dolarů

Počet obětí ničivého cyklonu Kenneth, který minulý týden zasáhl Mosambik a přinesl destruktivní záplavy, stoupl z pěti na 38. S odvoláním na dnešní sdělení mosambických úřadů to napsala agentura Reuters. OSN v neděli oznámila, že Mosambiku a ostrovnímu státu Komory, které zasáhl cyklon, dá na obnovu infrastruktury a zajištění potravin a vody 13 milionů dolarů (299 milionů korun) z fondu na krizové situace. Mosambik se stále vzpamatovává z mohutného cyklonu Idai, jenž postihl v březnu především jižní část tohoto jihoafrického státu.

Přidejte svůj názor

Cyklon Kenneth
doporučujeme

Cyklon Kenneth udeřil na severomosambickou provincii Cabo Delgado ve čtvrtek. Živel provázel vítr o rychlosti 280 kilometrů za hodinu a silný déšť, který způsobil záplavy a ničil celé vesnice. Přibližně 3500 domů v částech nejsevernější mosambické provincie Cabo Delgado bylo částečně nebo zcela zničeno. Přerušeny byly také dodávky elektřiny a některé silnice jsou neprůjezdné. V oblasti se zřítil nejméně jeden významný most.

Podle meteorologů může cyklon Kenneth přinést až dvojnásobný úhrn srážek oproti jeho předchůdci cyklonu Idai. Záplavy již komplikují humanitární operace, napsala agentura AP, podle které se do některých z nejvíce postižených oblastí nepodařilo dopravit jídlo a provizorní přístřešky.

Silně pršet v Mosambiku má podle představitelky Světového potravinového programu ještě čtyři dny, což vyvolává mezi humanitárními pracovníky obavy. Déšť podle BBC může ohrozit asi 700.000 lidí žijících v zasažených oblastech.

Světová banka odhaduje, že Mosambik a další státy zasažené cyklonem budou na obnovu potřebovat asi dvě miliardy dolarů. V Mosambiku zároveň hrozí epidemie cholery, jelikož živel v místech znemožnil přístup k čisté vodě.

V polovině března zasáhl Mosambik a také sousední Zimbabwe a Malawi ničivý cyklon Idai a vyžádal si v regionu více než 1000 obětí na životech. V Mosambiku zdevastoval například přístav Beira ve střední části země.

Kvůli nízko položenému pobřeží patří Mosambik k zemím, které jsou nejvíce ohroženy stoupající hladinou moří a oceánů v důsledku globálního oteplování.

V dubnu dal Mezinárodní měnový fond (MMF) Mosambiku úvěrový příslib ve výši 118,2 milionu dolarů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exploze v egyptské Gíze: Výbuch zasáhl autobus s turisty

19.05.2019 17:18 Aktualizováno Nedaleko Velkého egyptského muzea u Gízy došlo k výbuchu. Zraněno při něm bylo 16 lidí - převážně…

Přežijí žirafy lidstvo? Pytlačení a lov pro trofeje decimují jejich…

19.05.2019 08:27 Přežijí žirafy lidstvo? Jsou stejně kultovní jako lvi, nosorožci a sloni a jejich dlouhodobá…

V Tripolisu byly možná spáchány válečné zločiny, varují aktivisté

16.05.2019 20:57 Aktualizováno Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International obvinila ozbrojence v Tripolisu z útoků…

Egyptská armáda zasáhla na Sinájském poloostrově, zabito bylo 47 radikálů

16.05.2019 15:06 Egyptské bezpečnostní složky zabily v uplynulých dnech na Sinajském poloostrově 47 radikálů.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama