Generál Haftar po sobě zanechal už 345 mrtvých

Tažení jednotek generála Chalífy Haftara na Tripolis si od 4. dubna vyžádalo už 345 mrtvých, z toho 22 civilistů, informovala dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Na jižních předměstích dnes nabralo na síle ostřelování děly a přestřelky. Zablokované silnice i ostré boje mezi Haftarovou Libyjskou národní armádou (LNA) a silami mezinárodně uznávané vlády brání civilistům v útěku do bezpečí, napsala agentura Reuters. Na největší ropné pole v zemi v noci na dnešek zaútočili ozbrojenci, provoz to ale neovlivnilo.

Chalífa Haftar

Podle místních úřadů LNA letecky zaútočila mimo jiné na čtvrť Abú Slim, která leží sedm kilometrů jižně od centra Tripolisu. Zemřeli tam nejméně čtyři civilisté. Letecké útoky a ostřelování sužovaly i další jižní předměstí, napsala agentura AP. Boje pokračovaly po celou noc na dnešek a dělostřelectvo a letouny v nich nasadily obě strany. Nálet LNA v noci na dnešek byl podle Reuters méně intenzivní než sobotní letecký úder.

"Nemůžeme se hnout, protože nás ostřelují děly obě strany. Naše domy jsou poničené. Snažíme se odsud dostat na bezpečnější místo," řekl agentuře 41letý otec tří dětí, jehož rodina žije na předměstí Abú Slimu. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) v neděli informoval, že Haftarovo tažení vyhnalo z domovů 41.000 lidí.

Na největší libyjské ropné pole Aš-Šarára dnes zaútočila ozbrojená skupina, informoval jeden z těžebních inženýrů. Ozbrojenci byli odraženi a incident nijak neovlivnil provoz, dodal. Kontrolu nad polem získala v polovině února LNA.

Haftarovi podle OSN straní a dodávají zbraně Spojené arabské emiráty a Egypt. Obě země chtějí z generála učinit garanta stability a boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Jeho kritici v něm ale vidí jen dalšího autokrata po vzoru Muammara Kaddáfího.

Mezinárodně uznávanou vládu Fáize Sarrádže podporují mimo jiné Itálie a Turecko, jedny z mála zemí, které v Tripolisu nezavřely svá zastoupení. Francie a Spojené státy od počátku Haftarovy ofenzivy čelí obvinění, že hrají na obě strany. Paříž generála v minulosti podporovala v boji proti terorismu a zároveň oficiálně stála za Sarrádžovou vládou.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé dnes varoval země, jež chtějí Haftara podpořit, že to není žádný demokrat a většina Libyjců s jeho politickým plánem nesouhlasí.

"(Haftar) není žádný Abraham Lincoln, není to žádný velký demokrat, má ale své kvality a chce zemi sjednotit," řekl Salamé v rozhlasové stanici France Inter. "Jak toho ovšem dosáhne? Podíváme-li se na jeho činy, jeho metody nás mohou znepokojovat - nevládne mírně, nýbrž železnou pěstí," dodal.

Haftar dosud působil na východě Libye a podporoval tamní alternativní parlament a vládu. Svět ale uznává kabinet v Tripolisu. Pokusy o smíření obou a sjednocení libyjského vedení zatím nebyly úspěšné. Krize trvá od roku 2011, kdy byl svržen někdejší diktátor Muammar Kaddáfí.

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Po sebevražedném útoku v somálské metropoli sedm mrtvých a 10 zraněných

10.05.2021 10:21 Aktualizováno Sedm lidí zahynulo a deset dalších utrpělo zranění při nedělním sebevražedném útoku na policejní…

Svět nemá vyhráno. Neúspěšný boj Indie s virem vyvolává obavy

09.05.2021 09:41 Řada zemí světa, které bojují s rostoucím počtem případů nákazy koronavirem, v obavách hledí na…

Související:

Právě se děje