Tripolis ovládly extremické milice? Emiráty jsou ve střehu, postavily se za Haftara

Libyjskou metropoli Tripolis, kterou se snaží dobýt síly generála Chalífy Haftara, kontrolují "extremistické milice", napsal na twitteru ministr zahraničí Spojených arabských emirátů Anvar Gargáš. SAE a Egypt patří mezi hlavní spojence Haftarových jednotek, které začátkem dubna zahájily tažení na Tripolis, kde sídlí vláda, kterou uznává OSN.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Chalífa Haftar
doporučujeme

Podle OSN Spojené arabské emiráty a Egypt dodávají Haftarovým silám zbraně a poskytují mu další logistickou a vojenskou pomoc. Obě země chtějí z generála učinit garanta stability a boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Jeho kritici v něm ale vidí jen dalšího autokrata po vzoru Muammara Kaddáfího.

"Prioritou v Libyi je bojovat s extremismem a terorismem a podporovat stabilitu v této vleklé krizi," uvedl na twitteru ministr Gargáš. 

"Dohoda z Abú Zabí nabídla příležitost podpořit proces vedený OSN. Mezitím ale extremistické milice i nadále kontrolují metropoli a brání nalezení politického řešení," dodal podle agentury Reuters.

Ve Spojených arabských emirátech v únoru jednal předseda mezinárodně uznávané libyjské vlády Fáiz Sarrádž právě s maršálem Chalífou Haftarem, který dosud ovládal východní Libyi. Shodli se na uspořádání voleb. Podobná dohoda vznikla i loni, ale termín voleb tehdy nebyl dodržen.

Haftarova Libyjská národní armáda (LNA) dosud působila na východě a jihu Libye a podporovala odpadlický parlament a vládu sídlící v Benghází. Čtvrtého dubna dal ale Haftar LNA příkaz k postupu na Tripolis, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda.

Tažení Haftarových jednotek na Tripolis si od začátku dubna vyžádalo již 376 mrtvých, z toho 23 civilistů. Dalších 1822 lidí, z toho 79 civilistů, utrpělo zranění, uvedla OSN. Více než 45.000 osob muselo opustit své domovy.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Tunisku skončily prezidentské volby, výsledky budou v úterý

15.09.2019 22:19 V Tunisku dnes večer skončilo první kolo prezidentských voleb, v němž se o post hlavy státu…

V Tunisku začaly prezidentské volby, kandiduje 26 lidí

15.09.2019 10:45 Obyvatelé Tuniska dnes v předčasných volbách vybírají novou hlavu státu, o post se uchází 26…

Zimbabwe se na pohřbu loučí s exprezidentem Mugabem

14.09.2019 15:01 Zimbabwe se dnes loučí s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem Robertem Mugabem, státního…

Pozor na lehkovážný sex a přemíru alkoholu. Poslanci dostali neobvyklé…

13.09.2019 07:14 Předsedkyně ugandského parlamentu Rebecca Kadagová naléhala na poslance, aby pamatovali na dobré…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama