IS expanduje. Najímá stále více zahraničních bojovníků

Islámský stát (IS) o sobě dal naposledy vědět v obzvláště brutálním stylu. Teroristické útoky na Srí Lance vedly k smrti 257 lidí. IS tím oznámil, že není poražený. Rádio Hlas Ameriky upozorňuje, že IS dále nabírá zahraniční bojovníky.

Islámský stát (ISIS)

Zpráva OSN z ledna citovala jednoho zpravodajce, podle něhož 30% zahraničních bojovníků opustilo Sýrii a Irák a odešlo do různých zemí, převážně těch jejich původu. „Nevíme, kolik jim zemřelo. Ale můžeme předpokládat, že alespoň 50% přežilo,“ uvedl v rozhovoru pro CTC Sentinel v dubnu Edmund Fitton-Brown, koordinátor analytického podpůrného a sankce monitorujícího týmu OSN. „Můj osobní odhad je víc.“

I kdyby těchto bojovníků bylo poměrně málo, přesto se jedná o velkou hrozbu, protože oni vydají za více bojovníků. „Oni přináší vedení. Oni přináší schopnosti. Oni přináší zkušenosti. A možná nejdůležitější, oni jsou zcela oddáni,“ upozornil generál Michael Nagata, ředitel strategického operačního plánování z Národního protiteroristického centra, v rozhovoru pro Hlas Ameriky v roce 2017.

Podle odhadů expertů jsou čtyři hlavní oblasti, kam bojovníci IS odešli. První z nich je Libye, která byla operačním základnou pro asi 6 000 bojovníků. Mnozí z nich byli posláni do Sýrie a Iráku, podle odhadů odborníků jich v zemi zůstalo méně než 1 000. Nyní se však, jak IS padl v Iráku a Sýrii, se vrátily do země , která se dlouhodobě nachází v rozkladu. IS ji může využít jako tranzitní zemi do jiných konfliktních oblastí.

Současná vojenská kampaň generála Khalify Haftara ji činí ještě atraktivnější, protože pro ně představuje stejně jasného nepřítele jako byl Bašár al Asad, upozorňuje Jason Pack, zakladatel neziskové organizace sledující aktivity IS v Libyi, Eye on ISIS in Libya. Na počátku dubna IS uskutečnil útok proti Haftarovým silám na jihozápadě Libyi, přičemž zabil šest vojáků.

IS dlouhodobě působí na Sinaji a jeho odnož je považována za egyptskou nejnebezpečnější teroristickou skupinu. Má zde k dispozici asi 500 až 750 bojovníků, kteří opakovaně útočí na egyptské bezpečnostní složky. IS se podařilo v Egyptě provést několik velmi viditelných akcí jako bylo sestřelí ruského letadla v roce 2015, které zabilo 244 lidí nebo opakované, smrtící útoky na koptské křesťanské komunity.

Jedna z nejznámějších poboček IS působí v Západní Africe. Nigerijská skupina Boho Haram velmi agresivně zaujímá území v severní části země. Američtí představitelé odhadují, že má okolo 3 000 až 4 000 bojovníků. Skupina též začala kampaň za rekrutování zahraničních bojovníků.

Za zvláště citované místo, kde IS získává prostor, jsou jmenovány Filipíny. Jeho bojovníci v roce 2017 zaútočili na město Marawi. Ačkoliv útok vedla primárně lokální teroristická skupina, dle filipínských představitelů mezi bojovníky se hojně nacházeli ti ze zahraničí, např. ze Sýrie, Jemenu, Kuvajtu, Pákistánu či Indonésie.

Ačkoliv podle amerických představitelů byly vazby mezi IS v Sýrii a IS na Filipínách částečně přeťaty poté, co filipínský lídr IS byl zabit; skupina měla být schopná obnovit svoji sílu. Nyní má asi 500 až 750 bojovníků, přičemž přitahuje i bojovníky ze zahraničí, např. z Indonésie a Malajsie.

IS se pokouší i získat pozice i v jiných zemí, např. v africkém regionu Sahel, který zahrnuje asi 10 zemí. Přítomnost 1 000 německých vojáků v oblasti ukazuje, že západní mocnosti berou hrozbu IS vážně. Podle serveru Asia Times Němci se zvláště obávají, že konflikt rozpoutaný IS v regionu by mohl vést k další vlně migrace z Afriky.

Vůdce IS, Abú Bakr Bagdádí, se na konci dubna nečekaně objevil na propagačním videu. O Sýrii a Iráku prakticky nemluvil, naopak vychvaloval mezinárodní působnost IS. Podle expertů je to jasný indikátor, že strategie teroristické skupiny nyní přesunula z ochrany chalifátu na pomstu za ztráty, které IS v Sýrii a Iráku utržil. Podle nich video má za cíl radikalizaci řady lokálních teroristických skupin jako by ta, která způsobila útoky na Srí Lance.

ON-LINE 88. den války: Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské…

22.05.2022 17:10 Běloruská armáda zintenzivnila průzkum na hranicích s Ukrajinou, v oblasti Volyně a Polesí,…

Předpověď počasí: Příští víkend se v Česku citelně ochladí

22.05.2022 06:30 Česko si navzdory pátečním bouřkám užívá relativně teplý a místy i sluneční víkend. Ten příští ale…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Vědci očekávají další šíření opičích neštovic. V Česku se zatím neobjevily

22.05.2022 21:14 Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA,…

Ve východní Africe umírá hlady člověk každých 48 vteřin

18.05.2022 09:32 V suchem postiženém Somálsku, Etiopii a Keni umírá jeden člověk hlady každých 48 vteřin. Ve své…

Jihoafrická republika za uplynulý den zaznamenala 9757 nových případů…

06.05.2022 16:07 Jihoafrická republika za uplynulý den zaznamenala 9757 nových případů koronavirové nákazy. Denní…

Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou

05.05.2022 10:39 Kongo oznámilo třetí případ nákazy ebolou. Nakažený muž byl v kontaktu s pacientem, který na toto…

V JAR mají novou vlnu koronaviru, stojí za ní dvě subvarianty omikronu

04.05.2022 18:45 Za pátou vlnou koronavirových nákaz v Jihoafrické republice stojí dvě nové subvarianty omikronu BA…

Pátá vlna covidu v Jihoafrické republice začíná dříve, než se očekávalo

29.04.2022 13:30 Pátá vlna koronavirových nákaz v Jihoafrické republice možná začíná dříve, než se očekávalo. V…

V Africe znovu přibývá případů covidu-19

28.04.2022 16:14 Afrika zaznamenává růst nákaz koronavirem, zejména kvůli situaci v Jihoafrické republice, kde se…

V Zimbabwe při nehodě autobusu přišlo o život 35 lidí

15.04.2022 11:55 V Zimbabwe při nehodě autobusu s věřícími přišlo o život 35 lidí a 71 osob se zranilo. Oznámila to…

Související:

Právě se děje

reklama