Súdanský exprezident Bašír byl obžalován ze smrti demonstrantů

Súdánská prokuratura dnes obžalovala bývalého prezidenta Umara Bašíra z podílu na smrti demonstrantů během protirežimních protestů, které vedly na začátku dubna k jeho svržení. Informovala o tom agentura AFP. Mluvčí vojenské rady, která po Bašírovi v zemi převzala moc, dnes zároveň oznámil, že se rada s opozičními skupinami dohodla na struktuře přechodných institucí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Umar Bašír
doporučujeme

"Umar Bašír a další byli obžalováni z podněcování a z účasti na zabití demonstrantů," uvedl v prohlášení súdánský generální prokurátor. Bývalý prezident je v současnosti ve vazbě v metropoli Chartúmu, kam se dostal krátce po svém dubnovém svržení.

Přechodná vojenská rada už dříve uvedla, že Bašír bude souzen v Súdánu a nebude vydán do Haagu, kde u Mezinárodního trestního soudu (ICC) čelí obvinění z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů kvůli konfliktu v západosúdánské provincii Dárfúr. Budoucí civilní vláda ale může toto rozhodnutí změnit.

Demonstranti v Súdánu zůstali i po Bašírově svržení v ulicích a požadovali rychlé předání moci z rukou armády do rukou civilistů. Dnes se vojenská rada podle svého mluvčího s opozičními skupinami dohodla na struktuře přechodných orgánů. Způsob jejich vytvoření a jejich složení by měly být předmětem dalších jednání. Hlavním sporem v dosavadních jednáních byla role armády v budoucí správě země. Vrcholné představitele armády dosadil ještě Bašír.

Podle sdružení lékařů Aliance pro svobodu a změnu, které se podílelo na organizaci protivládních protestů, zahynulo při zásazích bezpečnostních složek na demonstracích od loňského prosince 90 lidí. Oficiální údaje hovoří o 65 mrtvých.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoafričané zvolili nového prezidenta, úřadu se ujme v sobotu

22.05.2019 18:12 Jihoafrický parlament dnes zvolil Cyrila Ramaphosu prezidentem, informovala agentura Reuters. Do…

Ozbrojenci v Nigérii zaútočili na vesnici, 20 mrtvých

22.05.2019 17:13 Nejméně 20 lidí zemřelo při úterním útoku ozbrojenců na farmářskou vesnici na severozápadě Nigérie…

JAR má nový parlament, chystá se volit prezidenta

22.05.2019 12:47 Nově zvolení poslanci jihoafrického parlamentu dnes složili přísahu. Volby, které se konaly 8.…

V Malawi proběhnou prezidentské, parlamentní i komunální volby

21.05.2019 14:52 V Malawi dnes volí prezidenta, 193 členů parlamentu a zástupce místní správy. Mandát obhajuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama