Během nepokojů v Súdánu zemřelo celkem šest lidí

Při nepokojích v súdánské metropoli Chartúmu přišlo v noci na dnešek o život šest lidí, mezi nimi jeden příslušník bezpečnostních složek. Informovala o tom agentura AFP. Mnoho protestujících bylo podle místní televize zraněno. Vojenská rada ze střelby viní skupiny nespokojené s politickým vývojem v zemi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Umar Bašír
doporučujeme

Místní zdroje už dříve informovaly o smrti jednoho důstojníka a jednoho civilisty poté, co neznámé osoby začaly střílet před hlavním velitelstvím súdánské armády, což je dějiště dlouhodobé okupační protestní akce.

Násilnosti se odehrály v den, kdy vojenská rada, která převzala moc po nedávné demisi prezidenta Umara Bašíra, ohlásila dohodu s opozičními skupinami o struktuře přechodných institucí. Súdánská prokuratura zároveň obžalovala Bašíra z podílu na smrti demonstrantů během dřívějších protirežimních protestů, které vedly na začátku dubna ke svržení prezidenta.

Za pachatele pondělní střelby vojenská rada považuje ozbrojené skupiny nespokojené s pokrokem při politických rozhovorech. "Neznámé elementy" chtějí podle rady jednání sabotovat a pokusily se připojit k protestujícím. Ti obvinili z podněcování násilí protirevoluční síly napojené na bývalý režim. Jedna z účastnic protestů řekla zpravodajskému webu BBC, že na ně stříleli "lidé ve vojenských uniformách".

Před střelbou v ulicích hlídkovaly polovojenské síly, které použily slzný plyn i výstřely k rozehnání demonstrantů blokujících silnice. Podle agentury Reuters byla do pozdního večera slyšet těžká střelba.

Rozhovory mezi súdánskou armádou a civilisty mají dnes pokračovat, vyjednávat se bude o složení státních orgánů a o délce přechodného období, které má vést k volbám. Kvůli neshodě ohledně poměru sil mezi civilisty a vojáky v přechodných institucích přitom již dříve jednání selhala. Obě strany mají také různý názor na délku přechodného období: vojáci chtějí dva roky, civilisté požadují čtyři.

Demonstranti v Súdánu zůstali i po Bašírově svržení v ulicích a chtějí rychlé předání moci z rukou armády do rukou civilistů. Při zásazích bezpečnostních složek na demonstracích od loňského prosince zahynuly desítky lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoafričané zvolili nového prezidenta, úřadu se ujme v sobotu

22.05.2019 18:12 Jihoafrický parlament dnes zvolil Cyrila Ramaphosu prezidentem, informovala agentura Reuters. Do…

Ozbrojenci v Nigérii zaútočili na vesnici, 20 mrtvých

22.05.2019 17:13 Nejméně 20 lidí zemřelo při úterním útoku ozbrojenců na farmářskou vesnici na severozápadě Nigérie…

JAR má nový parlament, chystá se volit prezidenta

22.05.2019 12:47 Nově zvolení poslanci jihoafrického parlamentu dnes složili přísahu. Volby, které se konaly 8.…

V Malawi proběhnou prezidentské, parlamentní i komunální volby

21.05.2019 14:52 V Malawi dnes volí prezidenta, 193 členů parlamentu a zástupce místní správy. Mandát obhajuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama