Během nepokojů v Súdánu zemřelo celkem šest lidí

Při nepokojích v súdánské metropoli Chartúmu přišlo v noci na dnešek o život šest lidí, mezi nimi jeden příslušník bezpečnostních složek. Informovala o tom agentura AFP. Mnoho protestujících bylo podle místní televize zraněno. Vojenská rada ze střelby viní skupiny nespokojené s politickým vývojem v zemi.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Umar Bašír
doporučujeme

Místní zdroje už dříve informovaly o smrti jednoho důstojníka a jednoho civilisty poté, co neznámé osoby začaly střílet před hlavním velitelstvím súdánské armády, což je dějiště dlouhodobé okupační protestní akce.

Násilnosti se odehrály v den, kdy vojenská rada, která převzala moc po nedávné demisi prezidenta Umara Bašíra, ohlásila dohodu s opozičními skupinami o struktuře přechodných institucí. Súdánská prokuratura zároveň obžalovala Bašíra z podílu na smrti demonstrantů během dřívějších protirežimních protestů, které vedly na začátku dubna ke svržení prezidenta.

Za pachatele pondělní střelby vojenská rada považuje ozbrojené skupiny nespokojené s pokrokem při politických rozhovorech. "Neznámé elementy" chtějí podle rady jednání sabotovat a pokusily se připojit k protestujícím. Ti obvinili z podněcování násilí protirevoluční síly napojené na bývalý režim. Jedna z účastnic protestů řekla zpravodajskému webu BBC, že na ně stříleli "lidé ve vojenských uniformách".

Před střelbou v ulicích hlídkovaly polovojenské síly, které použily slzný plyn i výstřely k rozehnání demonstrantů blokujících silnice. Podle agentury Reuters byla do pozdního večera slyšet těžká střelba.

Rozhovory mezi súdánskou armádou a civilisty mají dnes pokračovat, vyjednávat se bude o složení státních orgánů a o délce přechodného období, které má vést k volbám. Kvůli neshodě ohledně poměru sil mezi civilisty a vojáky v přechodných institucích přitom již dříve jednání selhala. Obě strany mají také různý názor na délku přechodného období: vojáci chtějí dva roky, civilisté požadují čtyři.

Demonstranti v Súdánu zůstali i po Bašírově svržení v ulicích a chtějí rychlé předání moci z rukou armády do rukou civilistů. Při zásazích bezpečnostních složek na demonstracích od loňského prosince zahynuly desítky lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nigérie potvrdila první případ nákazy koronavirem

28.02.2020 14:45 Aktualizováno Nigerijské ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo, že se v této západoafrické zemi potvrdil…

Alžírsko hlásí první případ nakažení koronavirem, jde o Itala

25.02.2020 21:14 Alžírsko dnes zaznamenalo prvního nakaženého novým typem koronaviru na svém území. Je jím Ital,…

Vůdce AQAP v Jemenu byl zabit. Al-Káida potvrdila smrt Kásima Rimího

23.02.2020 19:19 Teroristická síť Al-Káida potvrdila smrt vůdce své odnože Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP)…

Občanská válka definitivně u konce? Jižní Súdán má novou koaliční vládu

22.02.2020 15:35 Jižní Súdán má novou koaliční vládu. Sestavit se ji podařilo díky dohodě mezi prezidentem Salvou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama