Mezi africkými migranty se šíří cholera, epidemie zasáhla v Jemenu

Zdravotníci v Jemenu od ledna zaznamenali více než 200.000 pacientů, u kterých bylo podezření na nákazu cholerou. V uplynulých týdnech se podle nich nemoc začala rychle šířit mezi africkými migranty, kteří do země připluli z Džibutska. K nárůstu počtu nákaz také přispívají nebývale časté deště a teplé klima. Epidemie si již mezi běženci vyžádala mrtvé, přesné údaje o počtu úmrtí ale nejsou k dispozici. V reportáži o tom informovala televize Al-Džazíra.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Lékaři bez hranic pomáhají migrantům
doporučujeme

Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a hrozí i smrtelná dehydratace organismu.

Nejnovějšími oběťmi epidemie cholery v Jemenu jsou migranti, kteří připluli do Jemenu z Afriky a nyní se ocitají na prašném dvorku nemocnice v provincii Láhidž. Nemocné přivezli příslušníci bezpečnostních složek ze záchytného centra pro migranty, v nemocnici ale už bylo plno, a část migrantů choleře podlehla. Nemocniční personál pracuje s omezenými zdroji a pacientům se nedostává dostatek jídla a pití.

"Dnes jsme k obědu dostali kus chleba a placku, to není moc," uvedl jeden z migrantů a dodal, že na místě je moc horko a nedostatek pitné vody.

Odhaduje se, že v Jemenu je na 4000 afrických migrantů. Bezpečnostní složky je umístily do záchytných center v Láhidži a Adenu, kde špatné hygienické podmínky urychlily šíření epidemie.

´"Umírají nám před očima a nemůžeme nic dělat. Stále čekáme na další. Před několika minutami nám úřady zavolaly a řekly, že je dalších více než 100 případů akutně nemocnicích pacientů," uvedl místní zdravotník Ajmán Muhammad.

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Konflikt si už vyžádal tisíce lidských životů. Poslední, asi dva roky staré údaje OSN hovoří o 10.000 obětech. Některé zdroje ale odhadují, že v konfliktu zemřelo na 50.000 Jemenců. Dalších asi 14 milionů lidí v zemi podle OSN trpí hlady. Boje rovněž přispěly k šíření cholery, jelikož v místech zničily vodovodní odpadní systém.

OSN v březnu informovala, že počet nákaz cholerou během jednoho měsíce stoupl o 150 procent, téměř čtvrtinu z nakažených tvoří malé děti. Zdravotníci v hlavním městě Saná chodí dům od domu a podávají dětem vakcínu proti choleře. Proces je pomalý, ale může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí, ačkoliv účinnost vakcíny po roce výrazně klesá.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeká nás nová smrtící epidemie? Zaznělo závažné varování

21.05.2019 00:01 Abychom pochopili, proč se šíří Kongem virus eboly, je potřeba představit si oheň, konstatuje…

Ebola je veřejný nepřítel číslo jedna, tvrdí ředitel Světové zdravotnické…

20.05.2019 17:50 Ebola je veřejný nepřítel číslo jedna, řekl dnes při zahájení každoročního shromáždění Světové…

Policisté zabili u Káhiry den po útoku na turisty 12 radikálů

20.05.2019 13:25 Egyptští policisté při dnešní razii u Káhiry zabili 12 islámských radikálů. Informovalo o tom…

Nebezpečná Nigérie: Počet únosů kvůli výkupnému znepokojivě roste

20.05.2019 08:07 V Nigérii se únosy kvůli výkupnému poprvé objevily na začátku tisíciletí na jihovýchodě země, ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama