Klid zbraní v Sůdánu? Opozice se dohodla s armádou na tříletém přechodném období

Súdánští armádní velitelé dnes oznámili dohodu s opozicí na tříletém přechodném období vedoucím k civilní vládě. Opoziční svaz bude mít v zákonodárném sboru dvoutřetinovou většinu. S odvoláním na armádní představitele o tom dnes informoval server BBC. Jen několik hodin před uzavřením dohody zahynulo v metropoli Chartúmu pět demonstrantů a jeden příslušník bezpečnostních sil.

Přidejte svůj názor

Súdán
doporučujeme

V Súdánu vládne vojenská junta, která před více než měsícem svrhla dlouholetého prezidenta země Umara Bašíra. Masové protesty, které vedly k jeho pádu, dosud pokračují, neboť opozice požaduje plné předání moci do rukou civilních vlády.

Generálporučík Jásir Atta na tiskové konferenci oznámil, že konečná dohoda o sdílení moci s opozičním svazem bude podepsána během 24 hodin. Součástí úmluvy bude vznik "suverénní rady", která povede zemi do voleb. "Slibujeme našim lidem, že dohoda bude dokončena do 24 hodin způsobem, který vyslyší přání lidí," řekl Atta a dodal, že opoziční aliance bude mít ve 300členném přechodném parlamentu dvě třetiny křesel a zbytek obsadí další politické strany.

Dohodu na vytvoření struktury budoucích institucí oznámil i mluvčí opozice. Podle něj má nově vzniknout "suverénní rada", vláda a legislativní orgán.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nigérie potvrdila první případ nákazy koronavirem

28.02.2020 14:45 Aktualizováno Nigerijské ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo, že se v této západoafrické zemi potvrdil…

Alžírsko hlásí první případ nakažení koronavirem, jde o Itala

25.02.2020 21:14 Alžírsko dnes zaznamenalo prvního nakaženého novým typem koronaviru na svém území. Je jím Ital,…

Vůdce AQAP v Jemenu byl zabit. Al-Káida potvrdila smrt Kásima Rimího

23.02.2020 19:19 Teroristická síť Al-Káida potvrdila smrt vůdce své odnože Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP)…

Občanská válka definitivně u konce? Jižní Súdán má novou koaliční vládu

22.02.2020 15:35 Jižní Súdán má novou koaliční vládu. Sestavit se ji podařilo díky dohodě mezi prezidentem Salvou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama