V Tripolisu byly možná spáchány válečné zločiny, varují aktivisté

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International obvinila ozbrojence v Tripolisu z útoků na civilisty a varovala, že může jít o válečné zločiny. Informovala o tom dnes agentura AP. Ofenzivu s cílem dobýt libyjskou metropoli před více než měsícem zahájily síly generála Chalífy Haftara, který ovládá východ země. Boje si dosud vyžádaly přes čtyři stovky mrtvých. Haftar dnes v Římě jednal s italským premiérem Giuseppem Contem, informoval list La Repubblica. Příští týden se libyjský polní maršál má podle agentury AFP sejít s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Libye
doporučujeme

Mezi 13. a 17. dubnem se několik obytných čtvrtí v jižním Tripolisu stalo terčem útoků z "nepřesných" zbraní, uvedla ve středu AI s odvoláním na výpovědi svědků a satelitní snímky. V oblasti podle AI nebyly žádné vojenské cíle, organizaci se ale nepodařilo identifikovat útočníky. Většina svědků nicméně z útoků podle AI vinila východolibyjské síly.

Samozvaná Libyjská národní armáda (LNA) generála Haftara, která podporuje odpadlický parlament na východě Libye, zahájila 4. dubna ofenzivu s cílem dobýt Tripolis, kde sídlí vláda uznávaná OSN. V Tripolisu a jeho okolí od té doby s LNA bojují volná uskupení milic, které podporují tripoliskou vládu, píše AP.

Do Říma přiletěl Haftar ve středu a dnes se setkal s italským premiérem. Ten ho vyzval, aby od tažení upustil a vrátil se k dialogu. Haftarova odpověď jej podle vládních zdrojů vyvedla z míry. "Půjdu dál - abychom vymýtili terorismus, musíme dojít až do Tripolisu," řekl Contemu Haftar.

Jedná se o první generálovu návštěvu v Evropě od zahájení tažení. Na jeho počátku zmapovali italští novináři z deníku La Repubblika lety Haftarova syna Saddáma do Paříže a do Říma. V italském hlavním městě jednal s Contem 7. května i Faíz Sarrádž, premiér libyjské mezinárodně uznávané vlády se sídlem v Tripolisu.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu LNA, neuznává vládu v Tripolisu, za níž ale stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku i ropnou společnost.

Vládu Fáize Sarrádže podporují mimo jiné Itálie, bývalý koloniální vládce Libye, a Turecko, jedny z mála zemí, které v Tripolisu nezavřely svá zastoupení. Haftara podpořily Spojené arabské emiráty, Egypt či Rusko. Francie a Spojené státy od počátku Haftarovy ofenzivy čelí obvinění, že hrají na obě strany. Paříž generála v minulosti podporovala v boji proti terorismu a zároveň oficiálně stála za Sarrádžovou vládou. Paříž má ropné zájmy na východě Libye a v minulých letech Haftarovi poskytla vojenskou pomoc, uvádí Reuters.

Dnes Elysejský palác podle agentury AFP potvrdil, že se Haftar příští týden setká s Macronem. Jednat prý budou o možnostech zahájení politického dialogu mezi znesvářenými stranami pod záštitou OSN. Macron 8. května přijal Sarrádže. Francouzský prezident tehdy zdůraznil, že libyjský konflikt nemá vojenské řešení.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoafričané zvolili nového prezidenta, úřadu se ujme v sobotu

22.05.2019 18:12 Jihoafrický parlament dnes zvolil Cyrila Ramaphosu prezidentem, informovala agentura Reuters. Do…

Ozbrojenci v Nigérii zaútočili na vesnici, 20 mrtvých

22.05.2019 17:13 Nejméně 20 lidí zemřelo při úterním útoku ozbrojenců na farmářskou vesnici na severozápadě Nigérie…

JAR má nový parlament, chystá se volit prezidenta

22.05.2019 12:47 Nově zvolení poslanci jihoafrického parlamentu dnes složili přísahu. Volby, které se konaly 8.…

V Malawi proběhnou prezidentské, parlamentní i komunální volby

21.05.2019 14:52 V Malawi dnes volí prezidenta, 193 členů parlamentu a zástupce místní správy. Mandát obhajuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama