Čeká nás nová smrtící epidemie? Zaznělo závažné varování

Abychom pochopili, proč se šíří Kongem virus eboly, je potřeba představit si oheň, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník přirovnává virus k ohni v jámě, jehož plameny čas od času vyšlehnou na povrch, a deklaruje, že zadržování nemoci brání ozbrojené milice i rostoucí nedůvěra místních.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Ebola, ilustrační fotografie
doporučujeme

Alarmující prohlášení

Zdravotníci se snaží zamezit vypuknutí epidemií nemoci, které čas od času nečekaně udeří v různých oblastech, uvádí renomovaný deník. Za alarmující proto označuje prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO), že její pracovníci nemohou v jisté dny operovat v postižených lokalitách z důvodu špatné bezpečnostní situace nastalé v důsledku působení ozbrojených milicí.

Ebola zatím nepřerostla v mezinárodní krizi a týmy mimořádně odvážných zdravotníků a lékařů se snaží uplatnit taktiku, které se osvědčila v minulosti, konstatuje editorial. Vysvětluje, že tato taktika spočívá v izolaci nákazy a přerušení jejího šíření.

To ovšem vyžaduje sofistikovaný postup zahrnující pozorování, vyšetřování jednotlivých případů, sledování kontaktů nakažených a vakcinaci, poukazuje washingtonský server. Zdůrazňuje, že na rozdíl od let 2014-2016, kdy epidemie eboly v západní Africe zabila přes 11 tisíc lidí, je dnes k dispozici důležitý nástroj v podobě efektivní vakcíny.

Nyní však WHO oznámila, že lékaři a pracovníci veřejné zdravotní služby jsou v některých případech nuceni zastavovat svou činnost kvůli útokům milicí,“ nastiňuje americký deník. Vysvětluje, že nákaza se objevila ve dvou provinciích na východě Konga, Severním Kivu a Ituri, přičemž ve dvou ze sedmi ohnisek nemoci, Butembu a Katwě v první uvedené provincii, museli zdravotníci omezit svou aktivitu na nárazové mise, kdy se dny činnosti střídají se dny činnosti omezené a dny nečinnosti.

Situaci Washington Post přirovnává k hašení požáru, během kterého by hasiči museli střídavě pozastavovat svou práci. Varuje především před skutečností, že celých 40 % obětí připadá na oblasti, kde nedochází k léčbě – lidé tedy umírají doma, kde se vysoce infekční virus může snadno přenést na ostatní a navíc je zkomplikována jeho detekce.

Oheň hoří

Nedůvěra vůči lékařům v tradičních komunitách v kombinaci s nebezpečím násilí, které hrozí ze strany milicí, vede část lékařského personálu k tomu, že se snaží zachraňovat životy doslova v utajení, poukazuje renomovaný server.

Od loňského léta podlehlo ebole 1.073 z 1.672 lidí, u kterých byla nemoc potvrzena, uvádí Washington Post. Varuje, že jde o druhou nejsmrtelnější zaznamenanou epidemii eboly.

WHO, vyzbrojená vakcínou, oproti minulosti změnila strategii, snižuje dávkování a rozšiřuje dostupnost léčby, nastiňuje editorial. Zmiňuje však australského virologa Iana Mackaye, podle něhož tato inovovaná strategie nemůže uspět, pokud se v oblasti nezlepší bezpečnost, lidé to nepocítí a nezačnou zdravotníkům důvěřovat. „Vakcína, kterou lidé nechtějí, nebo nedostanou, nefunguje,“ cituje Washington Post odborníka.

Zlepšení bezpečnosti rozhodně nebude snadné, obává se vlivný deník. Naznačuje, že povolání armády do regionu by mohlo dále prohloubit nedůvěru místních komunit, navíc západoafrické úřady během předchozích epidemií opožděně zjistily, že nucená karanténa vytváří paniku a je v důsledku kontraproduktivní.

Důvěru nelze vynutit, ale je třeba si ji získat, deklaruje prestižní server. Tvrdí, že nové přístupy jsou zoufale potřebné, jelikož místní ozbrojené milice svou činností umožňují šíření smrtícího viru.

Jak varoval odborník Mackay, čas, během něhož dochází k dvěma stovkám nově potvrzených nákaz či zaznamenaným úmrtím, se neustále zkracuje, uvádí Washington Post. „Oheň hoří,“ bije na poplach renomovaný deník.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ozbrojenci maří boj se smrtící ebolou. Počet nakažených v Kongu roste

13.12.2019 12:23 V Kongu znovu přibývá nově nakažených ebolou. Úřady za poslední čtyři dny zaznamenaly 23 nových…

K útoku v Nigeru se přihlásil Islámský stát

12.12.2019 22:05 Teroristická organizace Islámský stát (IS) se dnes přihlásila k úternímu útoku na základnu nigerské…

V Libyi po třech měsících otevřeli jediné letiště, bylo terčem hrůzných…

12.12.2019 15:20 Libyjské úřady dnes po třech měsících otevřely letiště Mítíka, které je jediným fungujícím v…

Alžírsko se zmítá v krizi. Volby prezidenta provázejí protesty a střety s…

12.12.2019 15:05 Aktualizováno Obyvatelé Alžírska dnes hlasují v dlouho odkládaných prezidentských volbách. Už několik měsíců…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama