V Malawi proběhnou prezidentské, parlamentní i komunální volby

V Malawi dnes volí prezidenta, 193 členů parlamentu a zástupce místní správy. Mandát obhajuje 78letý prezident Peter Mutharika, který o post těsně soupeří s viceprezidentem Saulosem Chilimou a bývalým pastorem Lazarusem Chakwerou, jenž vede opozici. Země na jihovýchodě Afriky silně závisí na zahraniční pomoci a často ji sužují sucha, která ohrožují životy tisíců lidí, napsala agentura Reuters. Vedle vysoké míry chudoby je nejpalčivějším problémem země špatný stavu ekonomiky, zejména zemědělství.

Přidejte svůj názor

Afrika, ilustrační foto
doporučujeme

Mutharika, bývalý profesor práva, se během svého prvního mandátu zasadil o zlepšení infrastruktury a výrazné snížení inflace. Kritici jej ale obviňují z korupce a klientelismu, což prezident popírá. Těší se díky dotačním programům oblibě ve venkovských oblastech, ale na jiných místech si lidé přejí změnu.

"Lidé by měli volit podle svého přesvědčení. To je demokracie," řekl dnes Mutharika ve volební místnosti ve městě Thyolo na jihu země. Hlas dal své Demokratické pokrokové straně (DPP).

Šestačtyřicetiletý Chilima, bývalý ředitel telekomunikační společnosti, z DPP loni odešel a založil vlastní Jednotné transformační hnutí (UTM). Oslnivou kampaň na sociálních médiích, v níž nechyběla ani hiphopová videa, zaměřil na mladé voliče.

Jak Chilima, tak 64letý Chakwera slíbili, že s korupcí skoncují. Druhý jmenovaný, nynější viceprezident, v minulých prezidentských volbách v roce 2014 v souboji s Mutharikou prohrál. Nyní spojil síly s liberální Lidovou stranou (PP) bývalé prezidentky Joyce Bandaovoé.

Muthariku minulý rok místní média obvinila, že mu plynul prospěch ze zakázky na dodávání jídla policii za čtyři miliony dolarů (92,5 milionů korun). Prezident tyto informace označil za klamné zprávy.

Minulé volby zase předznamenal korupční skandál Cashgate. Ze státní kasy v roce 2013 podle auditu sponzorovaného britskou vládou zmizelo přes třicet milionů dolarů, které dostalo 16 malawských firem za fiktivní služby a zboží. Škoda byla ale patrně ještě vyšší.

K volbám se registrovalo 6,8 milionu voličů, tedy přes třetinu obyvatel země. Více než polovina registrovaných voličů ještě nedosáhla 34 let. Sčítání hlasů by mělo trvat dva dny.

První demokratické pluralitní volby se zde poprvé konaly v roce 1994. Ukončily tři desetiletí vlády tvrdé ruky diktátora Hastingse Kamuzu Bandy, který dovedl bývalou britskou kolonii v roce 1964 k nezávislosti. Zemřel v roce 1997.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA, Francie a Niger zakročili proti Islámskému státu, výsledkem je 18…

20.06.2019 19:46 Při společné operaci nigerských, francouzských a amerických ozbrojených sil bylo zabito 18…

Uprchlík vzkazuje: Deportovali mě, ale já se do Evropy vrátím. I kdybych…

19.06.2019 22:32 Aktualizováno I když byl nedávno deportovaný, je odhodlaný se to Evropy do nejdříve vrátit. To tvrdí mladý…

V Africe vzroste počet venkovanů o 70%. Ztracená generace, varuje OSN

19.06.2019 19:49 Milionům mladých Afričanů žijících na venkově hrozí, že se stanou ztracenou generací, varoval…

Tunisko pustilo na souš desítky uprchlíků, na lodi u pobřeží strávili tři…

19.06.2019 14:29 Tunisko dnes povolilo skupině více než 70 uprchlíků vystoupit z egyptské lodi, která je zachránila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama