JAR má nový parlament, chystá se volit prezidenta

Nově zvolení poslanci jihoafrického parlamentu dnes složili přísahu. Volby, které se konaly 8. května, vyhrál Africký národní kongres (ANC). Očekává se, že nový parlament ještě dnes potvrdí ve funkci prezidenta Cyrila Ramaphosu, který bude do úřadu uveden znovu v sobotu. Jak napsala agentura Reuters, nynější viceprezident David Mabuza svou přísahu odložil, aby se mohl vyjádřit k obviněním z poškození jména ANC.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jihoafrická republika
doporučujeme

Poslanci skládali přísahu ve skupinách po deseti do rukou předsedy nejvyššího soudu. ANC sice volby vyhrál, avšak pouze většinou necelých 58 procent hlasů, což je nejhorší výsledek této strany od konce apartheidu v roce 1994. Podle Reuters se ve výsledku odráží nespokojenost Jihoafričanů s korupcí a rasovou nerovností.

Mabuzovy problémy souvisejí se skandály, jež uškodily ANC a přinutily k odstoupení minulého prezident Jacoba Zumu, který nyní čelí obvinění z podvodu.

Mabuza stál v minulosti v čele severovýchodní provincie Mpumalanga, kde se těží uhlí. Obviňování z korupce dlouhodobě odmítá. ANC ale dospěl k závěru, že svou činností stranu poškodil. "Viceprezident dal najevo, že by chtěl dostat příležitost se k těmto obviněním vyjádřit," sdělil v prohlášení Ramaphosa.

Podle Reuters Mabuza sehrál hlavní úlohu při zvolení Ramaphosy do čela ANC, díky čemuž pak Ramaphosa loni nahradil Zumu v čele státu. Slíbil, že se vypořádá s korupcí, zreformuje státní podniky a oživí ekonomiku. Kvůli vnitrostranickým sporům ale reformy prosazuje obtížně.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pět nosorožců z dvorské zoo už je ve Rwandě, do rohů dostanou vysílačky

24.06.2019 17:32 Aktualizováno Pět vzácných nosorožců černých ze ZOO Dvůr Králové nad Labem dnes po 14:00 v pořádku dorazilo do…

Puč v Etiopii odvrácen. Armáda zabila vzpurného generála

24.06.2019 16:55 Etiopské bezpečnostní složky dnes zabily generála Asamnewa Tsigeho, který podle vlády stál za…

IS se šíří do Afriky. Tamní jednotky zabily desítky bojovníků

23.06.2019 12:51 Západoafrické jednotky zabily v regionu Čadského jezera 42 údajných bojovníků Islámského státu. Je…

Pokus o převrat v Etiopii nevyšel, zastřelili náčelníka generálního štábu

23.06.2019 10:37 Při sobotním etiopském pokusu o převrat byl zavražděn náčelník generálního štábu Seare Mekonnen a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama