Tunisko nepovolilo vylodění 75 migrantům

Tunisko v sobotu nepovolilo vylodění 75 migrantům zachráněných na moři. Podle kapitána hrozí, že do dvou dnů dojdou zásoby jídla a vody. S odvoláním na tuniskou organizaci na ochranu lidských práv a kapitána lodi se zachráněnými migranty o tom informovala arabská televize Al-Džazíra.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Lékaři bez hranic pomáhají migrantům
doporučujeme

Migranti uvízli v mezinárodních vodách poté, co lodi selhal motor. Nakonec je zachránil egyptský remorkér, který plul kolem. Posádka egyptského plavidla o migrantech informovala Itálii a Maltu a následně s nimi plula do přístavu Zarzis na jihu Tuniska. Tam však úřady vylodění zakázaly.

"Situace je vážná, na palubě je nás téměř 100 a nemáme zásoby jídla a vody na více než dva dny," řekl kapitán v telefonickém rozhovoru s agenturou AFP. Místní guvernér podle tuniské lidskoprávní organizace FTDES žádal tuniskou vládu o svolení k přijmutí migrantů.

Ze 75 migrantů podle FTDES 64 pochází Bangladéše, devět z Egypta, jeden z Maroka a jeden ze Súdánu. Na moře se běženci původně vydali ze západolibyjského přístavu Zuvára.

Pobřeží Libye je výchozím bodem, odkud se lidé, kteří z Afriky prchají před válečnými konflikty a chudobou, snaží dostat do Evropy. Při nebezpečné cestě na moři již utonuly tisíce migrantů, zatímco mnoho dalších v Libyi zadrželi a zotročili pašeráci lidí a ozbrojené skupiny. Libyjské úřady ale s pomocí EU zesílily snahy lodě s migranty mířícími do Evropy zastavit.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se letos přes moře do Evropy dostalo zhruba 16.800 migrantů, což je asi o čtvrtinu méně než ve stejném období loni. Během plavby přitom letos zahynulo 410 lidí, loni to bylo 616.

Minulý měsíc u tuniských břehů utonulo asi 60 migrantů z Bangladéše, kteří se z Libye chtěli dostat do Evropy.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti unesli u nigerijských břehů deset tureckých námořníků

16.07.2019 17:34 Ozbrojení piráti dnes u nigerijských břehů unesli deset tureckých námořníků z obchodní lodi,…

AIDS na ústupu? OSN vydala nebezpečné varování

16.07.2019 14:50 Lidí, kteří zemřeli na následky viru HIV, v uplynulých letech výrazně ubylo. Tvrdí to každoroční…

Král zkorumpovaných? Exprezident Zuma odmítl obvinění, odpůrce zesměšňuje…

15.07.2019 17:22 Bývalý jihoafrický prezident Jacob Zuma dnes před vyšetřovací komisí odmítl obvinění z korupce. Jde…

Strach z eboly roste. Smrtící virus pronikl do milionového města Goma

15.07.2019 15:32 Aktualizováno Konžské úřady zaznamenaly první případ eboly ve více než milionovém městě Goma, které leží u hranic…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama