Esesácké metody, znásilňování, vraždění. Zaznělo varování před běžnou praxí současnosti

Svět nesmí odvracet zrak od brutálního potlačení prodemokratických protestů v súdánském Chartúmu, apeluje editorial serveru The Guradian. Prestižní týdeník v něm připomíná, že po zásahu bezpečnostních složek z minulého pondělí byla těla desítek obětí - podle opozice až čtyřiceti - bezohledně hozena do Nilu, aby je řeka odnesla.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Súdán. Ilustrační foto
doporučujeme

Rozdrcený sen

V druhém největším súdánském městě Omdurmánu, které leží u soutoku Modrého a Bílého Nilu stojí velká chatrč, která sloužila jako oblíbená restaurace, nastiňuje britský server. Dodává, že prašné parkoviště u budovy poskytuje skvělý výhled na největší africkou řeku, která však minulý týden byla plná krve.

V poslední vlně nepokojů bylo zabito přes 100 lidí a dalších 500 zraněno, ačkoliv vládnoucí súdánská junta tato čísla zpochybňuje, konstatuje The Observer. Doplňuje, že násilí v menší míře v zemi pokračuje.

"Po šesti měsících protestů, které svrhly Umara al-Bašíra, vládnoucího diktátorsky zemi 30 let, a zažehly naději na obnovu demokracie, se zdá, že súdánský sen o změně bude rozdrcen v nespoutaných orgiích palby, útoků a znásilňování," píše editorial. Připomíná, že vraždění odsoudily Velká Británie a USA, zatímco OSN a Africká unie volají po vyšetřování.

Kdo za masakr nese vinu, je podle týdeníku ovšem jasné. Takzvaná přechodná vojenská rada vedená generálem Abdalem Fattáhem Burhánem v uplynulých týdnech tvrdohlavě odmítala vyjednávat a přistoupit na civilní většinu v navrhované dočasné vládě, což je klíčový požadavek opozice, vysvětluje britský server. Dodává, že výsledkem bylo pokračování pouličních protestů a takovým odporem rozzuřený Burhán - zřejmě za podpory stoupenců tvrdé linie ze Saúdské Arábie a Egypta - nařídil jejich potlačení.       

Většina probíhajících hrůz jde na vrub polovojenským podpůrným oddílům a jejich veliteli, Burhánovu zástupci generálů Mohamedovi Hamdanu Dagolovi, uvádí The Observer. Poukazuje, že Dagolo, známý jako Hemedti, se nechvalné proslavil jako velitel milic Džandžavíd během genocidy v Dárfúru na počátku století, přičemž minulý týden proti neozbrojeným obyvatelům súdánské metropole použil doslova "esesácké" metody.

Běžná praxe dnešních dnů

Následné pokusy Burhánovy junty kontrolovat informace směřující do světa skrze zablokování internetu či zákaz činnosti novinářů televize al-Džazíra žalostně selhaly, konstatuje renomovaný týdeník. Podotýká, že Dagolovo tvrzení o boji s "kriminálními darebáckými živly" mezi demonstranty jsou směšné a oba uvedení velitelé, relikty Bašírova režimu, se dopustili úkladného vraždění.

"Pokud to popírají, musejí umožnit nezávislé vyšetřování, které prokáže jejich nevinu, či opak," pokračuje editorial. Nabádá též, aby byl zároveň neprodleně vyslyšen hlavní požadavek opoziční koalice představované Deklarací sil svobody a změny a moc předána dočasné, civilisty vedené vládě, protože jen tak nastane šance na uklidnění a vytvoření časového rámce pro mezinárodně monitorované volby.

Zprostředkovatelství etiopského premiéra Abiyi Ahmeda, který v pátek jednal v Chartúmu separátně s oběma stranami, bylo podle britského serveru důležitým prvním krokem k obnově dialogu, ale Ahmed se rychle vrátil do vlasti. Je proto nutný cílenější tlak na súdánskou juntu, aby dodržovala mír, deklaruje The Observer. Připomíná, že obyvatele Chartúmu stále zužuje strach z nelegálních polovojenských oddílů, které se toulají ulicemi, a přibližuje je děsivá alternativa v podobě vypuknutí občanské války.

"Bude existovat dostatečná mezinárodní vůle?" táže se prestižní týdeník. Kritizuje, že Spojené státy, které roky požadují po Súdánu demokratické reformy, zatím neučinily nic, ačkoliv země nyní dosáhla zlomového momentu, a také vláda Velké Británie, někdejší koloniální mocnosti se "nafoukla a splaskla" jako balón, když ministryně pro Afriku Harriet Baldwinová pouze prezentovala súdánskému velvyslanci "naprosté zděšení" a žádala zastavení "barbarských útoků".   

To je však běžná praxe současné doby, zoufá si editorial. Připomíná, že společnou akci Rady bezpečnosti OSN blokují Rusko a Čína, zatímco Africká unie chce vše nechat na etiopském premiérovi, a tak se zdá zůstane na hlavních podporovatelích súdánské junty - Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech a Egyptu, aby utáhli uzdu jejímu divočení. "Doufejme, že budou jednat rychleji, než budou v Nilu plavat další těla," uzavírá The Observer.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci se stále valí na Evropu, u Libye zastaven člun plný Afričanů

16.06.2019 21:19 Libyjská pobřežní stráž dnes na facebooku oznámila zachránění dalších 91 migrantů z různých…

Vlna teroru zasáhla Keňu a Somálsko. Únosy, bombové útoky, 18 mrtvých

15.06.2019 17:58 Nejméně deset keňských policistů dnes zahynulo, když jejich auto najelo u somálské hranice na…

Pytláci mají utrum? V mosambické rezervaci Niassa se stalo cosi mimořádného

15.06.2019 13:24 V jednom z největších afrických přírodních parků, mosambické rezervaci Niassa, pytláci za…

Svět děsí nová epidemie eboly. WHO je v pohotovosti

14.06.2019 21:04 Ebola, která od loňska zabila v Kongu 1400 lidí a nedávno se objevila i v sousední Ugandě, zatím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama